CESTOVÁNÍ ZA EXOTIKOU JINAK – BALI

Jak si vybrat zemi pro exotickou dovolenou? Každý z nás si může otevřít katalog cestovní kanceláře nebo si najít informace o té které zemi na wikipedii, ale existují věci, které se nedočtete – osobní zkušenost, jakou získá pouze ten, který prožil odlišnou kulturu zblízka a dlouhodobě.

V našem seriálu budeme proto formou rozhovorů přinášet cestovatelské tipy Marka Němce, který křížem krážem procestoval Asii. Dnes vlastní cestovní agenturu Siam Travel, která umožňuje dotknout se exotických zemí zblízka. Jako třetí zemi v našem seriálu jsme vybrali Bali, jeden ze 17 tisíců ostrovů Indonésie.

Čím je ostrov zajímavý?

Zajímavé na něm je, že je jediný zdejší hinduistický ostrov, zbytek Indonésie je muslimský. Bali je ostrov velký zhruba 120 krát 80 kilometrů. Má obří sopky, sopečná jezera, fantastickou kulturu a krásné moře. Za koupáním se tam však nejezdí. Má sice krásné pláže, ale tím hlavním důvodem, proč tam jet, by měly být úžasné památky, příroda a fantastičtí lidé. Oproti Srí Lance nebo Thajsku má nevýhodu, že je trošku dál, cesta je tudíž delší a komplikovanější, nicméně díky spojení od Emirates se tam dá doletět za 20 hodin.

Je zdejší turistický ruch intenzivní?

Bali postihla velká katastrofa rok po útoku na newyorské Světové obchodní centrum. Obrovský atentát na diskotéce, kde zahynulo 202 lidí, většinou zahraničních turistů. Této strašné události je tam dnes věnován monument. Turistický ruch byl kvůli tomu několik let zamražený, ale posledních pár let se zase zvedá. Stejně jako Thajsku pomohl film Pláž, na Bali nalákal turisty film Jíst, meditovat, milovat, který má tři části, z nichž se první odehrává v Itálii, druhá v Indii a třetí právě na Bali. Tento film zvedl díky krásným scenériím návštěvnost odhadem o milion turistů ročně.

Kdy se na Bali nejlépe vydat?

Bali má výhodu, že má dlouhou sezonu. Monzuny jsou pouze v listopadu a prosinci, jinak se tam dá jezdit celoročně. Základní tři pláže jsou: Kuta, kde jsou obří vlny, a je určena pro surfaře. Další pláž je Sanur, asi pětikilometrová pláž s místním koloritem. Nevýhodou jsou velké odlivy. Nejhezčí pláž je Nusa Dua s krásným bílým pískem. Jsou na ní však pouze luxusní pětihvězdičkové hotely. Co ovšem musíte vidět, je městečko Ubud s významnými památkami a jedinečnou atmosférou.

Co ještě by nás na Bali mělo zajímat?

Rozhodně musíte vidět vulkány a hinduistické památky v zemi, která je jinak muslimská. Zdejší muslimové však nejsou nijak ortodoxní. Jsou umírnění a přátelští. Pokud budete mít více času, stavte se i na sousedním ostrově Jáva kvůli prastarým chrámům Borobudur, který je buddhistický, a Prambanan, který je hinduistický.