CESTOVÁNÍ ZA EXOTIKOU JINAK – SRÍ LANKA

Jak si vybrat zemi pro exotickou dovolenou? Každý z nás si může otevřít katalog cestovní kanceláře nebo si najít informace o té které zemi na wikipedii, ale existují věci, které se nedočtete – osobní zkušenost, jakou získá pouze ten, který prožil odlišnou kulturu zblízka a dlouhodobě.

V našem seriálu budeme proto formou rozhovorů přinášet cestovatelské tipy Marka Němce, který křížem krážem procestoval Asii. Dnes vlastní cestovní agenturu Siam Travel, která umožňuje dotknout se exotických zemí zblízka. Jako první zemi jsme vybrali Srí Lanku, zemi čajových plantáží, slonů, krásných pláží a bohaté historie.

Čím mě Srí Lanka překvapí?

Je to pořád ještě neturistická destinace. Na rozdíl od zemí jako je Thajsko, kam jezdí ročně 30 milionů turistů, jezdí na Srí Lanku jen milion lidí za rok. A před pěti lety to bylo půl milionu. I na malý ostrov o rozměrech 400 x 250 kilometrů jsou to docela malá čísla. Ostrov dále nabízí 1600 kilometrů pláží (i když ne všechny jsou vhodné ke koupání), deštné pralesy, 6000 divokých slonů, čajové plantáže, má buddhistickou kulturu i hinduistickou kulturu. Dobrodružství čeká na každém kroku. Kromě osmi památek, které jsou pod patronátem UNESCO, jich ještě spoust čeká na objevení. A hlavně má Srí Lanka podivuhodnou energií.

Odkud ta energie pramení?

Arthur C. Clark, autor vizionářských sci-fi, napsal všechny své romány právě na Srí Lance, kterou si velmi zamiloval – právě on začal říkat, že má zvláštní energii. Jsou země, které mají třeba lepší kuchyni, jako je Thajsko, země, které mají víc památek, jako je třeba Jáva s Borobudurem, jsou země, které mají lepší hudbu, jako je třeba Jamajka, jsou také země s lepší infrastrukturou. Ale když se to všechno sečte a podtrhne, Srí Lanka je bezkonkurenční. Krásné pláže, milí lidé, dobrá kuchyně a krásné památky. A co je dobrá zpráva – před šesti lety skončila občanská válka, která tam zuřila 30 let. Proběhly nové volby a zemi navštívil papež, takže už je požehnaná a má před sebou velkou budoucnost. Proto je také dobré tam letět hned, než se to úplně přeturistuje.

Zmínil jste, že ne všechny pláže jsou vhodné ke koupání…

Většina lidí dovolenou stráví někde na jižních plážích. Na jihu to přitom není úplně destinace na plavání – jsou tam velké vlny, korálové útesy… Není to ani úplně dobré pro šnorchlování. Někdo by mohl být zklamaný. Pláže na severovýchodě jsou pravý opak – jsou mírné, klidné, nejsou tam velké vlny. Počasí je tam taky jiné. Zatímco na jižní straně jsou monzunové deště od června do září, na severovýchodě prší jen v listopadu a prosinci, takže tam dá jet prakticky celoročně.

Jak se na Srí Lanku vůbec dostanu?

Srí Lanka je ve srovnání s další asijskou exotikou docela blízko. Cestu dlouhou 5000 kilometrů u nás provozují tři letecké společnosti. S Emirates letíte 5 a půl hodiny do Dubaje a pak čtyři hodiny do Colomba. Také teď létají za skvělé ceny i Fly Dubai – letíte pět plus čtyři hodiny. Zajímavá je cesta s Turkish Airlines přes Instanbul, kam letíte dvě hodiny, a pak osm hodin na Srí Lanku přes Maledivy.