DŮLEŽITÉ JE ODBORNÉ VĚCI NECHAT NA ODBORNÍCÍCH

Lukáš Příklenk nám v rozhovoru představuje firmu Artex, která má jednoznačné poslání: Aby se podnikatelé mohli plně věnovat podnikání a nikoli řešit problémy s počítači.

Jaké byly začátky vaší firmy? Jak vypadal rozjezd a jaké byly překážky?

Naše firma funguje od roku 1993. Já osobně jsem začal budovat servisní tým v roce 2002. Začátky jsou vždy sranda. Dělali jsme věci, které nás bavily. A nebyla to taková zodpovědnost jako dnes kdy se staráme o více než 1000 počítačů.

Jak se prosazujete mezi konkurencí? Jste spíše mistry univerzálních řešení, nebo se na něco specializujete?

Naše současná specializace je cloud a to zejména Office365. V této oblasti nyní téměř konkurenci nemáme. Děláme vše proto, abychom byli nejlepší. Naši technici musí skládat certifikace u Microsoftu. Využíváme specializovaných nástrojů na pravidelný monitoring počítačů a serverů, software na evidenci požadavků od klienta a další.

Je lepší nechat komplexní správu výpočetní techniky zcela na externím odborníkovi, nebo je stále lepší mít interního „ajťáka“, který s vámi komunikuje, vymýšlí a porovnává řešení apod.?

Důležité je odborné věci nechat na odbornících. Bohužel se mnohdy setkávám u firem s lidmi, kteří jsou spíš odborníky na sliby. U většiny SMB firem na které se specializujeme, není tolik IT požadavků, aby se jim vyplatilo zaměstnat skutečného specialistu. A snad nejhorší kombinace je známý, který se v to vyzná a má občas čas.

Jak vypadá vaše spolupráce s tímto gigantem Microsoft?

Je to náročné. Společnost Microsoft vyžaduje ty nejlepší výsledky.

Na setkání dámského klubu Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club jste prezentovali pozitivní dopad moderních technologií na podnikání. Je nějaká technologie, kterou byste podnikatelkám zvláště doporučil, pokud ji ještě nevyužívají?

Jsou to zejména cloudové služby. Díky produktu Office365 od společnosti Microsoft nyní i malé firmy mají na dosah možnosti, které měly před pár lety jen ty největší korporace.

A jak se vám setkání vůbec zamlouvalo a jak začala vaše spolupráce?

Pro firmu Helas zajištujeme již mnoho let servis IT. A letos jsme zjistili, že naše spolupráce může být ještě bližší.

Budoucnost se zcela jistě nachází v cloudu, jak jste sám prohlásil na setkání dámského klubu. Může toto řešení přinést i nějaká nová rizika (například bezpečnostní), nebo výhody drtivě převažují?

Vše má své rizika. Přínosy pro zákazníka jsou však cena a stabilita. A to, že za několik let většina SMB firem bude využívat cloudové služby je téměř jisté. Oproti západu však stále mnoho zákazníků a dodavatelů hledá spíše negativa. Neuvěřitelný je posun za posledních 8 měsíců, kdy zaznamenáváme extrémní nárůst poptávky po cloudových službách.

Otázky jsem vám poslala v příloze mailem, přestože mám účet na DropBoxu i OneDrive, využívám mnoha komunikačních platforem a nebojím se technologií. Jak se vypořádat s tím, že technologie předbíhají sociální vývoj? Jak přesvědčit podnikatele nebo zaměstnance, aby změnili své zvyky a chování?

Lidé používají to, co je pro ně nejvíc efektivní a pohodlné. A to co jim dovolí konkurence. Když bude Vaše konkurence rychlejší než Vy, budete muset hledat nástroje, jak být lepší. A pak začnete inovovat. Inovace je jedna z mála cest, jak být lepší než konkurence.

Dokážete si dnes vůbec představit, jak mohly i velké firmy fungovat bez elektroniky?

Státy i firmy fungovaly i dříve. IT technologie výrazně urychlily růst firem a zjednodušily řízení velkých firem. Ale stále je to o lidech, motivaci a nabízeném produktu.

Máte někdy tendenci si od moderních technologií odpočinout, nebo si berete i do lesa aspoň chytrý mobil?

Považuji se konzervativní osobu. Moderní technologie používám v práci. O svém volném čase jezdím na kole a občas i bez mobilu.

Jaký bude podle vás trend nejbližší i vzdálenější budoucnosti? Nastane moment, kdy budou technologické potřeby podnikatelů saturovány, nebo s každou novinkou vznikají i nové potřeby a vývoj je nekonečný?

Dnes je mega trend cloud. Kdo by to byl před pěti lety řekl. Doufám, že vývoj bude pokračovat dále.