HARMONIE SPOČÍVÁ V ROZHODNUTÍ, JAKÝM ZPŮSOBEM SE BUDEME CHOVAT KE SVÉMU JÁ

Rozhovor s Kateřinou Pos Novou, majitelkou relaxačního studia Planet Zen.

Co je vlastně Planet Zen a jak studio vzniklo?

Jsme místem s pečlivě vybranými procedurami pro vaši individualitu. Každý zen, který vám přinášíme, je nejpečlivěji složen ze substancí našich světů. Indonéské lávové čtverce zenové podlahy jsou z vyhaslé sopky Kerimaci na Sumatře, odkud jsme přivezli i bambusy z okolí národního parku Gunung Leuser, domova sumatranských tygrů. Naše oděvy jsou ušity z látek z ostrova Ambon, pro květinové vzory byla inspirací tropická flóra ostrova Flores. A jak vzniklo? Začali jsme z přesvědčení. Léčivé účinky asijských procedur jsme ze všeho nejdříve pocítili sami na sobě. Cítili jsme postupné obnovení harmonie v našem dechu, našich emocích, myšlenkách i životech. Dalším krokem bylo už jen snažit se umožnit to samé ostatním lidem. Naše studia tak vnímáme jako nepatrnou službu světu na jeho nekonečné cestě za rovnováhou.

Jaké procedury u vás člověk může zažít?

Nabízíme široké spektrum služeb, které jsou rozmanité i díky složení teamu našich terapeutů a naše nabídka tak odráží jejich zkušenosti i tradice jejich zemí. Vybere si u nás opravdu každý, od aktivních sportovců, velmi zaměstnaných lidí ať již duševně, či fyzicky, lidí s chronickými problémy pohybového aparátu, ale také těhotných žen, dětí i seniorů nebo zkrátka jen těch, kteří chtějí relaxovat a načerpat novou energii. Nabízíme také zkrášlující nebo detoxikační procedury.

Jaká je podstata ajurvédy?

Ajurvéda, v doslovném překladu znamená „nauka o životě a dlouhověkosti“, představuje nejstarší 5000 let starý celistvý lékařský systém o zásadách zdravého způsobu života. Ajurvéda je označována za matku všech léčebných systémů. Světová zdravotnická organizace WHO uznává ajurvédskou medicínu za účinný medicínský systém. Tělo člověka považuje za propojený komplex mysli, těla, ducha I jeho životního stylu. Snaží se tak v souladu s principy zdravého životního stylu obnovit v lidském těle organizmu přirozený stav harmonie, který se projevuje jako tělesné a duševín zdraví.

Odkud pochází váš tým terapeutů?

V dosavadním průběhu působení naší společnosti jsme měli terapeuty z Thajska, Bali, Sumatry, Jávy, Srí Lanky, Indie i Filipín. Do budoucna plánujeme náš team ještě více rozšiřit o další asijské země.

Myslíte, že je v dnešní době těžší udržovat vlastní harmonii než dříve?

Není, je to jen rozhodnutí každého z nás. Rozhodnutí o tom, jakým zůsobem se bude chovat ke svému já.

Jaká procedura je nejlepší, když se trápím vlastními negativními emocemi?

Je to velmi individální. V zásadě je to však především ayurvéda nebo jakákoliv relaxační akupresura. Rádi také klientovi poradíme individuálně při ajurvedické konzultaci, při které určíme tu nejvhodnější proceduru a zároveň poradíme, které potraviny z jidelníčku klienta vyřadit nebo naopak přidat. Jídlo totiž naši psychickou stránku velmi ovlivňuje a ajurvéda tomu klade velký důraz.

Nakolik souvisí stres s fyzickými obtížemi?

O negativním dopadu stresového zatížení na náš organizmus bylo popsáno již hodně studijí. Dlouhodobý stres, který není kompenzován žádnou relaxační činností nás brzy dožene, a to nejen v podobě fyzických ale i psychických obtíží.

Mění se nějak vaše činnost v průběhu roku? Je pro vás nějak specifické období babího léta?

Naše činnost se v zásadě vůbec nemění, samozřejmě určitá roční období přizpůsobujeme přání zákazníka, na jaře s nimi hubneme do plavek, v zimě se soustředíme na nervový systém a celkové zatížení klienta, protože se jedná o nejnáročnější období z roku a v období babího léta věnujeme detoxu. Nejvhodnější na toto období jsou právě ayurvedické masáže, u kterých olej působí blahodárně nejen na mysl ale především se skrz póry dostává do krevního oběhu a tím naše tělo očišťuje.