Helena Kohoutová má vzácný dar přirozeně propojovat osobnosti českého byznysu…

#restartpodnikani / PARTNEŘI Helena Kohoutová, Podnikatelská platforma Helas: BUDUJEME HRDÉ ČESKO!

Helena Kohoutová má vzácný dar přirozeně propojovat osobnosti českého byznysu, vytvářet pro ně inspirativní prostředí a díky vizionářskému pohledu na věc a pozitivnímu přístupu své aktivity stále rozšiřuje.

Vaše platforma v této době prokázala velkou sílu a navzdory omezeným možnostem bylo vidět, jak moc jste aktivní a jak pevné vazby dokážete vytvářet. Přinesl vám Covid i nějaká pozitivní zjištění?
Tím nejdůležitějším zjištěním, ale vlastně spíše utvrzením se, bylo to, že mám kolem sebe tým, se kterým se vypořádáme snad s každou situací. Nenecháme se zaskočit, nevzdáváme se a jsme rychle schopní reagovat na změny a výzvy, které podnikání přináší téměř každý den. Využili jsme našich letitých zkušeností s pořádáním online webinářů. Kdysi jsme s tím předběhli dobu, nyní se nám to sešlo. Webináře jsme nyní rozšířili o pořádání online talk show s osobnostmi. Za dva měsíce jsme uspořádali cca 15 online akcí s účastí téměř 700 hostů. Za šest týdnů, co jsme již mohli opět pořádat akce naživo, jich proběhlo asi 8 a propojilo se tak osobně cca 400 podnikatelů. Bylo to dynamické, zábavné, vzrušující.  Za druhé jsme intenzivně pracovali a tvořili Virtuální Komunikační Platformu. Považte sami. Každoročně jsme ve spojení s 11 tisíci českými firmami. V rámci Podnikatelské platformy Helas se nám podařilo vytvořit si vlastní společné mikroklima, kde se dobré české firmy vzájemně podrží. Propojí se, najdou nové zdroje, nové kontakty, nové příležitosti, inspiraci a úlevu v pocitu, že nejsou samy.

Co pro vás v této době znamená slovo úspěch?
Úspěch dlouhodobě vnímám jako něco, co se tvoří v hlavě. Je však nutné, aby ruku v ruce s tím šly i naše činy. Z mnoha příkladů úspěšných podnikatelů a podnikatelek vidíme, že cesta za úspěchem může být trnitá, vést přes překážky. Pokud jsme však přesvědčeni, že na jejím konci úspěch opravdu čeká a budeme usilovně pracovat na jeho dosažení, nesnáze se překonávají lépe.

Už přes dvacet let ovlivňujete podnikatelské prostředí v České republice. Jak se změnilo podnikání a přístup k němu za tu dobu?
Před dvěma lety jsme v rámci naší firmy vstoupili do třetí dekády činnosti. Každá z těchto dekád měla svůj specifický náboj a charakter. Vlastně souvisel i s tím, v jakém stádiu se nacházela naše firma a můj osobní vývoj jako člověka, jako podnikatele, a samozřejmě společnosti jako takové. V první dekádě jsem potkávala začínající podnikatele, kteří nyní často patří mezi absolutní lídry českého byznysu. Tehdy byli na startu, někomu se povedl, někomu ne. Já byla na úplném začátku a jako původně operní pěvkyně s idealistickými představami o životě, to bylo takové bezvadné a tvůrčí období. V té době se nepodporovaly startupy, technologie byly na začátku, byl to takový „starý“ svět naplněný odhodláním a tvůrčí činností. Byly to vlastně krásné časy a je na co vzpomínat. Druhá dekáda byla již o ukotvování byznysu, pozic, profesionálních postupů, expanzi. Řada českých firem obrátila svoji pozornost do zahraničí, globální svět a mnoho příležitostí byly všude kolem nás. Do popředí se dostávala témata jako rodinné firmy a předávání štafety v nich, investoři se rozhlíželi po trhu, po nových příležitostech.

Současnost je tedy třetí dekádou, čím je typická?
Třetí dekáda má jiný charakter. Úspěchy předchozích let jako by začaly firmy jistou měrou omezovat. Chyběla pracovní síla, což začalo ovlivňovat standardní podnikatelské prostředí a nebylo to vůbec jednoduché. Začaly se v mnoha situacích rozevírat nůžky mezi tím, co je možné a reálné a co je
sci-fi. Nyní zasáhl Covid-19. Situaci zvládnou firmy, které budou schopny inovovat, dívat se na byznys novýma očima, bude to doba odhození bariér a opětovného nalezení pokory. Samozřejmě záleží na oboru té které firmy, ale jistě to bude obecný trend.

Založila jste dva unikátní kluby Helas News Encounters Club a Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club a také tři prestižní projekty Ocenění Českých Podnikatelek, Ocenění Českých Lídrů a Ocenění Českých Exportérů. Která z aktivit vás zaměstnává nejvíce?
Ono je vše propojeno a vše souvisí se vším, nedá se říct, že něco nás zaměstnává více či méně, řekla bych, že rovnoměrně, intenzivně a naplno. Tato Podnikatelská platforma Helas se postupně formuje od roku 1997. Sdružuje české podnikatele, podnikatelky, manažery a majitele firem. Osobnosti, které jsou zajímavé, nezávislé, inovativní, spolehlivé a především, které se jen tak nevzdávají. Finalisté našich soutěží jsou prověřené firmy odborným garantem CRIF Czech Credit Bureau, prestižní mezinárodní ratingovou a scoringovou společností a jsou důvěryhodnými klienty i dodavateli. Unikátnost tohoto systému v rámci Česka nemá obdoby, protože na jednotícím transparentním ekonomickém principu jsou hodnoceni lídři, exportéři, podnikatelky, a to je zcela mimořádná záležitost.

 

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE