Jarmila Podhorná, Byliny Naděje: Snažím se naději dát a dávat všem, co ji potřebují

Jarmila Podhorná se svou bylinkářskou firmou Naděje ohromila nejen poslední ročník Ocenění Českých Podnikatelek, ale i středověké sály během setkání dámského klubu. Její bylinky i její přístup ke světu a lidem totiž opravdu přinášejí naději.

Komu přinášíte naději?

Snažím se naději dát a dávat všem, co ji potřebují, hlavně nemocným, kteří se na mne obrátí se svými zdravotními problémy, ale i lidem v kraji, kde žiji, dávám naději v podobě pracovních míst, protože tento kraj je velice krásný, ale chudý.

Proč jste se rozhodla právě pro byliny? Jaký příběh za tím stojí?

Celý život mě zajímalo vše, co může pomoci lidskému organismu a co nemá vedlejší účinky, zajímala mě akupunktura, různé druhy masáží a další možnosti působení na lidský organismus alternativní cestou.

Při studiu mne zaujala při přednášce pana Janči jeho věta – kdyby někdo vyráběl z našich bylin tinktury, vyrobil by něco lepšího, než jsou ty dovozové. Jelikož jsem měla vystudované přírodní vědy, a tím i botaniku, tak mne to zaujalo natolik, že jsem přetvořila sklep ve svém rodném domku na takovou laboratoř a začala jsem zkoušet, jestli se podle návodů pana Janči dají tinktury vyrobit a hlavně, jestli tyto prostředky mají opravdu léčivé působení na uvedené problémy. Jako první bylinku jsem zpracovala třezalku, a když jsem viděla, že rozdané prostředky pomohly na určité uvedené problémy, jako zlepšení spánku, záněty v těle. Dokonce člověk, který měl léta roztroušenou sklerózu, řekl, že se cítí lépe. Po těchto zkušenostech jsem zkoušela vytvořit další tinktury na časté problémy a velký zlom nastal u člověka, který bojoval čtvrt roku s boreliózou, léčil se na klinice v Olomouci a stav se nelepšil. Po aplikaci tinktury z pupenů topolu se jeho stav rapidně zlepšil, čili jsem si byla jistá, že tinktura na problém zabrala. Ovšem problémy mu zůstávaly na určitých orgánech (na nervové soustavě, pohybovém aparátu). Tehdy jsem si uvědomila, že to jsou následky boreliózy a hledala jsem něco přírodního regeneračního, co by tyto problémy řešilo. Měla jsem štěstí, protože jsem objevila v herbářích autorů Janča, Zentrich kapitolu o gemmoterapii, která mne velice oslovila. Tato terapie vychází z předpokladu, že do klíčků, pupenů, prostě zárodečných tkání, rostlina uloží to nejlepší, co v sobě má, protože tyto prostředky jsou jejím pokračováním. V těchto tkáních jsou značně zastoupeny minerální látky, vitamíny, růstové hormony a další látky s širokou působností. Podle slov jedné známé lékařky jsou zde zastoupeny kmenové buňky jako důležitý regenerační prostředek.

Tato terapie mne zaujala natolik, že jsem se rozhodla tyto prostředky vyrábět a to jako první v republice. Určité zkušenosti pro své pacienty v malém měl i pan Janča a Zentrich.

Sestavila jsem tedy první kúru z těchto prostředků – kúru na doléčení boreliózy, kde topol jako hlavní, řeší problémy a ostatní byliny zmírňují následky. Od té doby jsem jako první v republice začala vyrábět gemmoteraputika – výtažky z pupenů. Neměla jsem sice konkurenci, ale čekala mne těžká a dlouhá cesta dostat tyto prostředky do podvědomí obyvatel ČR a to se mi podařilo.

Pro zajišťování materiálu na výrobu rostlinných prostředků se mi podařilo ještě vytvořit zahradu pro pupeny, kde na ploše 2 ha jsou stromy v keřovité podobě a ty nám v budoucnu budou zdrojem pro tyto rostlinné prostředky. Tato zahrada je zároveň světovým unikátem.

Jaký máte postoj k moderní medicíně? Hledáte spíše synergii, nebo alternativu?

Pro udržení zdravotního stavu člověka je třeba využívat všech složek medicíny, ať už klasické, nebo i té alternativní.

Ta alternativní, tím i bylinná, má hlavně možnosti v prevenci nemocí, protože ji můžeme využívat podle potřeby – v prevenci, při léčbě i na doléčení. Byliny jednak obsahují kromě léčivých látek i látky minerální, vitamíny, stopové prvky a využívalo je lidstvo od nepaměti a na určitých místech na světě jsou jedním z hlavních prostředků udržení zdraví. Spolupracuji s celou řadou lékařů, se kterými si vyměňujeme zkušenosti. Mám také tu čest přednášet na lékařské fakultě i farmaceutické fakultě v Hradci Králové.

Na jaké neduhy u vás nejčastěji hledají zákazníci pomoc?

Dá se říci, že lidé se na nás obracejí s různými zdravotními problémy – pohybovým aparátem, kde příčinou bývá i borelie. Kožními problémy, alergiemi, problémy trávicího ústrojí i nervové soustavy či s imunitou. Z kúr je nejvíce využívaná kúra na doléčení boreliózy.

Jaké další produkty kromě bylinných kúr prodáváte?

Prodáváme několik prostředků, které máme v distribuci. Prvním, který jsem začala prodávat je prostředek z houby čagy – Befungin, který příznivě ovlivňuje celé trávicí ústrojí. Z dalších prostředků, který jde hodně na odbyt, je Matuzalém (flavonoidový prostředek – tablety), který značně zvyšuje imunitu, posiluje celkově organismu i působení ostatně podávaných bylinných prostředků. Také rakytníkový olej je špičkový přípravek k ovlivnění kvality sliznic trávicího ústrojí. Na pročištění celého organismu a hlavně střeva slouží Enterosgel a Zelený francouzský jíl. Mozkové buňky nám posílí a regeneruje Glycin. Na bolesti pohybového aparátu se využívá Viprosal – mast s hadím jedem, na žilní problémy pak mast Sofia.

Nabízíte i poradenství?

Poradenství se uskutečňuje pomocí emailů, telefonicky i osobně. Na osobní konzultace je potřeba se dopředu objednat. Během roku dělám po celé ČR přednášky s poradenstvím. 4x do roku u nás v Brodku u Konice probíhají dvoudenní víkendové semináře.

Odkud pocházejí bylinky ve vašich kúrách?

Byliny, které zpracováváme, jsou převážně vypěstovány na našich pozemcích, některé cizokrajné máme ze zahraničí (eleuterokok, grep).