Jaroslav Svěcený

Houslový virtuos

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaroslav Svěcený je jedním z nejvýznamnějších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Je proslulým popularizátorem houslové hry. Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, Mexiko, Brazílii, Chile, Rusko, celou Evropu, Turecko, Izrael, Egypt,
Alžír, Lybii, Maroko, Libanon, Jordánsko, Sýrii, Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Indii, Pákistán, Indonésii, Thajsko či Filipíny. Jaroslav Svěcený doposud natočil 44 CD s díly světových a českých autorů, za která obdržel mnoho zlatých či platinových desek. V roce 1996 mu byla udělena prestižní cena Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost a od té doby získal celou řadu dalších ocenění včetně Zlaté plakety prezidenta republiky. Je spoluzakladatelem dnes již prestižních českých festivalů, jako jsou Smiřické svátky hudby, Klášterecké hudební prameny na půvabném zámku v Klášterci nad Ohří a dalších. V roce 2013 premiéroval v New Yorku svou skladbu Strings for NYC, kterou věnoval občanům tohoto města a za což obdržel děkovný dopis tehdejšího newyorského starosty Michaela Bloomberga. Jaroslav Svěcený je také uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Dlouhodobá charitativní činnost je nedílnou součástí jeho umělecké práce. Již 14 let je patronem Akce cihla, která pomáhá mentálně postiženým spoluobčanům. Spolupracuje intenzivně s Kontem Bariéry, s Nadačním fondem Umění doprovázet (pomoc hospicům), nově se stal patronem o.p.s. Dejme dětem šanci, která podporuje vzdělání a talent dětí z dětských domovů. Více jak dvacet pět let spolupracoval či spolupracuje s interprety různých žánrů na společných projektech, což považuje za nesmírně důležité pro propagaci klasické hudby mezi mladou generací.

Jako český houslový virtuos se pohybujete na české hudební scéně již řadu let. Máte ještě nějaký nesplněný sen, co se hudby týká?

Postupně si plním sny, minulý týden jsem poprvé koncertoval v arménském Jerevanu a před nabitým sálem zažil standing ovation. Letos poletím – rovněž poprvé – koncertovat do Singapuru. Protože jsem zároveň soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje, tak bych rád uspořádal ještě jednu výstavu houslí čtyř staletí. Tu doposud největší jsem realizoval roku 2009 v pražském Obecním domě.

Co Vás v letošním roce čeká na koncertních pódiích? Kde Vás budeme moci vidět? Dojde ke splnění nějakého toho snu?

Ano, na červenec jsem připravil dramaturgii tří festivalů: od 1.do 7.7. budu na 15. ročníku Kláštereckých hudebních pramenů, které se konají v překrásném zámku v Klášterci nad Ohří, mezi 9. a 17.7. zrealizuji již 16. ročník festivalu Tóny Chodovské tvrze v Praze a od 27.7. mě čeká pět koncertů na festivalu Jihočeské Nové Hrady.

Máte zkušenost s publikem z nejrůznějších koutů světa. Hrál jste také na celé řadě míst. Na jaká vystoupení a místa nejraději vzpomínáte? Jaký byl Váš největší zážitek?

Miluju Indonésii, kde jsem již čtyřikrát koncertoval na Jávě, Bali a Sulawezi. Obrovský zážitek!!! Skvělé publikum jsem našel i v jordánské Petře, kde příroda vytvořila opravdu magické místo. Indie, Maroko, Chile…všude jsem měl kopec krásných zážitků, které mi utkvěly v paměti.

Co vnímáte jako hlavní poselství dámského klubu Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club?

Obdivuji ženy, které něco dokáží a stále na sobě pracují. Tento klub je dokáže sdružovat, což je pro všechny zúčastněné jakousi přidanou hodnotou. Už se těším, až se mezi vás přijdu podívat!

V letošním roce oslaví dámský klub 20 let svého působení. Co byste mu popřál?

Aby každé další setkání působilo všem přítomným dámám radost, pocit štěstí a smysluplnosti.

Jaký osobní vzkaz byste rád předal jeho členkám?

Milé dámy, přeji vám kupu zdraví, pohody a budu se těšit na setkání s vámi.