Kateřina Riethoferová, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK: Zveme Vás na sezónu skvělé hudby

Mladé publikum láká na koncerty Symfonického orchestru Hlavního města Prahy FOK zejména filmová hudba. Letos se však mohou tradičně těšit i na řadu dalších kvalitních koncertů, říká Kateřina Riethofová, manažerka marketingu FOK.

Léto je v plném proudu. Na co se mohou těšit fanoušci FOK po prázdninách?

V úplném závěru letních prázdnin, 30. srpna od 17 hodin, odehrajeme tradiční open air koncert ve Valdštejnské zahradě. Je to krásná akce pro celé rodiny, vstup volný. Následovat bude 13. a 14. září zahajovací koncert nové sezóny, na kterém vystoupí světový houslista Pinchas Zukerman pod taktovkou šéfdirigenta FOK Pietari Inkinena.

Jaké publikum na koncerty FOK chodí?

Část publika tvoří naši věrní návštěvníci, ať už předplatitelé nebo ti, kteří se k nám vracejí v průběhu sezóny několikrát. Další část je publikum, které si cíleně vybere konkrétního umělce nebo program. Míváme v publiku také firemní či soukromé skupiny, pro které v případě zájmu organizujeme na míru navazující program v prostorách Obecního domu. A samozřejmě k nám chodí i turisté, kteří při objevování Prahy nemohou minout Obecní dům a rádi zajdou na kvalitní koncert.

Máte nějaké programy, jejichž prostřednictvím můžete „přilákat“ mladé diváky ke klasické hudbě?

Pro mladé publikum se nám osvědčily koncerty, které mají určitý přesah, např. k filmové hudbě. Ta byla ostatně součástí původního zaměření při založení orchestru, takže na tuto tradici přirozeně navazujeme. Úspěšné byly koncerty s hudbou ze Star Wars, Pána prstenů, Harryho Pottera. Jinak se snažíme o určitou návaznost již od těch nejmladších návštěvníků. Proto již několik let nabízíme speciální program pro děti v rámci hudebního klubu FÍK, rodinné koncerty či programy pro školy.

Co velkého chystá FOK na sezónu 2017/2018? Máte nějaké projekty, na které chcete obzvláště upozornit?

Vřele doporučuji jakýkoliv ze tří koncertů s naším rezidenčním umělcem José Curou. Šéfdirigent Pietari Inkinen uvede velkolepou skladbu Jeana Sibelia, která zazní v Čechách vůbec poprvé. Výjimečný je také projekt s projekcí filmu Obchod na korze s živou hudbou. Dále namátkou recitál fenomenální německé houslistky Julie Fischer, mezinárodně úspěšný klavírista Lukáš Vondráček, houslové gala s Pavlem Šporclem… a to jsem ani nejmenovala skvělé koncerty v komorních řadách! Vše je samozřejmě zveřejněné i dostupné k zakoupení on-line na www.fok.cz.

Dá se říci, o jaké koncerty či projekty je mezi publikem v České republice největší zájem?

To je myslím docela těžké zobecnit. I nás ve FOKu občas překvapí obrovský zájem o nějaký poměrně náročný program a naopak nakonec někdy musíme zapracovat na propagaci koncertu, u kterého bychom to nečekali. Záleží zkrátka na mnoha okolnostech. My se snažíme, abychom nabídli návštěvníkům v průběhu sezóny pestrý a kvalitní program a aby měli stále co objevovat.