KDE SE RODÍ HUDBA

Sejít se v krásném prostředí a poslechnout si krásnou hudbu. Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club spolu se společenským klubem Helas New Encounters Club navštívil Obecní dům a v něm Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

Hned tři zážitky v jednom měli účastníci a účastnice tohoto mimoklubového setkání. Komu se podaří během jednoho večera popovídat si se světově proslulým dirigentem, proniknout do nitra velkých varhan a ještě si poslechnout krásnou hudbu? Jac van Steen patří k nejúspěšnějším holandským dirigentům současnosti, s pestrou a bohatou praxí. Na setkání se rozpovídal o své čtyřicetileté kariéře, kdy mimo jiné vedl národní balet, byl šéfdirigentem norimberské, dortmundské i výmarské filharmonie, a stejně tak ve Výmaru působil i v roli hudebního ředitele Německého národního divadla. Kromě Německa profesně působil i v Británii, aby se od sezóny 2013/2014 stal hlavním hostujícím dirigentem FOK. Zároveň s Prahou působí i v irském Belfastu.

Pohled dirigenta na svět hudby doplnil také dramaturg FOK Martin Rudovský, který zase vysvětlil, jak se tvoří dramaturgie pro každou sezonu a podle čeho se vlastně vybírá hudba, kterou nakonec můžete ve Smetanově síni slyšet. Všechno, co jste chtěli vědět o vážné hudbě a báli jste se zeptat, jste mohli toho dne mít zodpovězeno. Neméně působivým zážitkem byla také prohlídka varhan ve Smetanově síni. Návštěvníci mohli dokonce vstoupit dovnitř varhan k píšťalám a doslova splynout s tímto výjimečným nástrojem. Varhany vyrobila roku 1912 firma Jan Tuček z Kutné Hory. Mají tři manuály, 72 rejstříků a přes 4000 píšťal. Smetanova síň Obecního domu vznikla v letech 1905–1912 podle návrhu architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky a na její výzdobě se podílela řada významných umělců. Spolu s Obecním domem je síň secesním klenotem, který se i díky pečlivé rekonstrukci zachoval v původním provedení.

Beethoven a pražský kníže

Vyvrcholením večera byl exkluzivní koncert za účasti světové pěvkyně Simony Šaturové. Na programu byla Lyrická symfonie rakouského skladatele Alexandera Zemlinského a slavná Symfonie č. 3 Eroica od Ludwiga van Beethovena. Inspirací pro vznik Lyrické symfonie pro soprán, baryton a orchestr v letech 1922–1923 byly básně Rabíndranátha Thákura, nositele Nobelovy cenu za literaturu. Příběh vzniku symfonie Eroica je trochu složitější. Původně byla napsána pro Napoleona, dokud ještě vyhrával ve jménu Velké francouzské revoluce. Poté, co se Napoleon nechal korunovat císařem a začal dobývat Evropu, Beethoven věnování zaškrtal a nadepsal nové věnování „památce hrdinů“. Zajímavostí je, že originál symfonie najdeme v pražském Lobkovickém paláci – Beethoven ji pražskému knížeti a svému hudebnímu mecenáši spolu s dalšími svými díly osobně věnoval.