Nezisková organizace EDA:Pomocná ruka rodinám s dětmi se zrakovým postižením

Nejen s ranou péčí o děti se zrakovým nebo kombinovaným postižením pomáhá rodinám nezisková organizace EDA. Jak dále jim usnadňují život prozradila v rozhovoru Lenka Dobešová, PR specialistka neziskové organizace EDA.

Představte nám, prosím, neziskovou organizaci EDA.

Nezisková organizace EDA poskytuje odbornou pomoc rodinám, které pečují o dětí se zrakovým, případně kombinovaným postižením.

Jaké konkrétní služby rodinám nabízíte?

V první řadě nabízíme sociální službu rané péče, která je určena rodinám dětí s postižením ve věku do 7 let. Jedná se o převážně terénní službu – vysokoškolsky vzdělané poradkyně dojíždějí pravidelně ke klientským rodinám přímo domů, kde se děti i rodiče cítí nejlépe. Poradkyně pomáhají rodičům vyrovnat se s nenadálou situací, porozumět diagnóze dítěte, nečekat jen na další kontrolu u lékaře, ale aktivně vývoj svého dítěte podporovat. Společně s rodinou hledají vhodné způsoby této podpory, doporučují rodinám nejrůznější pomůcky a hračky, případně je i rodinám mohou zapůjčit. Pracovnice rané péče jsou schopny podat rodičům dostupné informace z oblasti sociální a speciálně-pedagogické a v případě potřeby poskytnout i krizovou intervenci. Další službou, kterou organizace poskytuje, je krizová Linka EDA 800 40 50 60, která je určena všem pečujícím o děti po těžkém úrazu, se závažnou diagnózou nebo s postižením. Na pracovníky linky se mohou bezplatně a anonymně obracet volající z celé České republiky, a to každý pracovní den mezi 9. a 15. hodinou.  Za dobu své existence pomohla téměř 2000 rodinám, které se ocitly v těžké životní situaci. Kromě telefonické linky je k dispozici chat a email linka@eda.cz.

Jaké další aktivity Vaše nezisková organizace vyvíjí?

Organizace EDA vyvinula také aplikace z rodiny EDA PLAY. Tyto hry byly vytvořeny pro děti se zrakovými vadami a kombinovaným postižením. Na jejich vývoji se podílely poradkyně a instruktorky stimulace zraku z EDY, které mají letité zkušenosti s tréninkem zraku a rozvojem jemné motoriky u dětí se specifickými potřebami. Aplikace jsou navrženy tak, aby interaktivní hrou motivovaly dítě ke sledování děje na displeji tabletu a k plnění úkolů.

Jak vám mohou lidé pomoci, jak se mohou do vašich aktivit zapojit?

Organizace poskytuje své služby potřebným zcela zdarma. Dárcovský příspěvek pomůže i nadále nabízet klientským rodinám kvalitní péči. Veškeré informace k dárcovství najdete na www.eda.cz/chci-pomoci. Podpořit organizaci můžete koupí výrobků EDA – v nabídce je např. zrakově stimulační kolekce triček, náušnic, batohů a tašek. Nově můžete pohodlně nakupovat prostřednictvím našeho e-shopu: www.eshop.eda.cz.

Kde se setkává šmrnc první republiky se světem moderních technologií a energických ženských osobností? Dámský klub Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club již 19 let podporuje, inspiruje a sdružuje ženy s aktivním přístupem k životu. Klubová setkání přinášejí vždy odbornou a společenskou část, tudíž spojují zábavu i rozvoj – a to vše v tom nejpříjemnějším, vstřícném a inspirujícím prostředí. S členkami se potkávají známé osobnosti českého společenského života i odborníci ze všech myslitelných oborů, které mohou zajímat všestrannou a aktivní ženu, ať už její věk začíná dvojkou, nebo osmičkou. Dámský klub uspořádal již stovky společenských večerů, komorních setkání a odborných prezentací, na kterých ženy získávají mnoho nových osobních a obchodních kontaktů, ale také nová blízká přátelství.

www.helas-ladies-club.cz