MARTINA DVOŘÁKOVÁ, PATRONKA KLUBU

Ve firmě KetoDiet jste začínala na pozici obchodní managerky a nyní Vás potkáváme v  roli hlavní výživové poradkyně. Co obnáší Vaše práce?

Zdravé výživě se profesně věnuji již téměř 15 let, nicméně zdravý životní styl včetně zdravého jídelníčku je mojí zálibou již od střední školy. Působila jsem jako výživová poradkyně a školitelka výživových poradců. Denně jsem potkávala mnoho žen, které si hlídaly jídelníček, zdravě nakupovaly, vařily, dokonce i počítaly kalorie. Po pár týdnech ale začaly ztrácet motivaci, protože výsledky v podobě úbytku 1–2 kg jim nepřišly vzhledem k vynaloženému úsilí adekvátní. Říkala jsem si, že by to chtělo nastartovat metabolismus, začít jinak, aby byl výsledek dřív viditelný. Člověk by zůstal motivovaný a odhodlaný změnit své původní stravovací návyky. A tehdy přišla nabídka od KetoDiet. Přišlo mi to geniální. Velmi jednoduchý systém, výsledky téměř ihned viditelné. Postupně se naučíte jíst pravidelně, přemýšlet o tom, co a kdy můžete sníst, a přecházíte na zdravý vyvážený jídelníček. Navíc česká značka, rodinné prostředí a šance zkusit si něco jiného než jen výživu. Jsem člověk extrovertní, komunikativní a pozitivní, a tak mě i obchod moc baví. Navíc, chcete-li prodat „zdravý životní styl“, musíte o něm něco vědět, mít argumenty, znát detaily. Kombinace obchodu a výživy mě moc bavila. Během mého působení v KetoDiet ale aktivit výrazně přibývá a stejně tak se rozšiřuje i naše společnost. Když začala naše spolupráce, bylo nás celkem 5, nyní má naše společnost již více než 30 zaměstnanců. Tehdy mi náš majitel, pan Petr Slavík, položil otázku, kde se víc vidím, zda budu pokračovat v obchodě, nebo půjdu cestou „výživářskou“. Obojí dohromady již nebylo možné zvládnout. A protože je výživa mou srdeční záležitostí, rozhodnutí nebylo nijak složité. Dnes tedy pracuji na pozici hlavní výživové poradkyně. Vedu a motivuji klienty (i z řad celebrit) k úspěšnému hubnutí. Mohli jste mě vidět také na televizních obrazovkách v pořadech Snídaně s Novou, Sama doma nebo Dobré ráno, kde jsem se podělila o své zkušenosti a dietní tipy. Píšu články do médií. Podílím se na vývoji nových produktů. Moje práce je velmi rozmanitá a musím říct, že mi přináší velkou radost, když vidím výsledky, které jsou za námi, a zároveň se těším z nových projektů, které připravujeme.

Pro koho jsou KetoDiet nápoje a jídla vhodná?

Naše proteinové produkty se hodí pro každého, kdo chce „ozdravit“ svůj jídelníček. Využití je velmi široké. Můžete si zvolit jeden ze tří dietních plánů KetoDiet, který je vhodný pro redukci nadváhy a obezity. Dietní plány máme poskládané podle potřeby redukce hmotnosti. Jednoduše řečeno, navedeme klienta od začátku až do konce. Zpočátku nahradíme veškerou stravu proteinovými jídly v kombinaci se zeleninou a zdravými tuky. Proteinová jídla pozvolna vyměňujeme za jídla běžná tak, abyste měli na konci diety vyvážený jídelníček vhodný k udržení nové hmotnosti. Naše proteinová jídla ale můžete využít i jako doplněk zdravého vyváženého jídelníčku. Málokdo má čas a možnosti připravovat si několikrát denně jídlo. Proto můžete kdykoliv sáhnout po proteinové tyčince, polévce či smoothie. Máme velmi široké portfolio produktů od slaných po sladké, které navíc neustále roste, proto věřím, že si vybere opravdu každý. Naše jídla se hodí i pro seniory, kterým živiny v jídelníčku často chybí.

Jaký je Váš názor na stravování lidí u nás?

Česká kuchyně bohužel nepatří k těm zdravým. Čísla o stavu české populace to koneckonců potvrzují. V Česku trpí nadváhou až obezitou 71 % mužů a skoro 57 % žen, což je nejvyšší číslo v historii. Nabídka zdravých potravin je přitom velmi široká a řekla bych, že jsou i cenově dostupné. Špatné stravovací návyky jsou v nás ale natolik zakořeněné, že není vůbec snadné je změnit. Vztah k jídlu si sebou neseme z domu. Tak jak se stravovali naši rodiče určuje, jak se budeme stravovat my a s největší pravděpodobností i naše děti, pokud ten vzorec včas nezměníme. Největší potíž dnešního stravování vidím i v hektickém životním stylu a s ním spojeném stresu. Nemáme čas na přípravu jídla, jíme nepravidelně nebo celý den nejíme vůbec, a pak ve spěchu sáhneme po něčem nezdravém. Není divu, že si pak tělo ukládá zásoby na horší časy.  A když k tomu ještě přičtete nedostatek pohybu a nadměrnou konzumaci piva, dostanete odpověď na to, proč se Česká republika umístila na předním místě i v celosvětovém měřítku obezity. Hůř jsou na tom už jen v Mexiku, USA a na Novém Zélandu. V Evropě jsme tak na smutném 1. místě.

Jak se změnil Váš osobní pohled na jídlo?

Jak jsem již zmiňovala, zdravé jídlo mě provází již od mládí. Je zajímavé sledovat, jak se mění různé výživové směry a výživová doporučení. Zatímco před 20 lety výživoví odborníci doporučovali jídlo 5x denně a snídat nejpozději do 30 min po probuzení, dnes už tak striktní nejsme. Mnohaleté výzkumy a zkušenosti totiž ukazují, že univerzální návod na stravování neexistuje. Každý lidský organismus je jedinečný. Co vyhovuje jednomu, druhému nemusí. I sebelépe spočítaný a nastavený jídelníček nemusí fungovat, protože svou nezanedbatelnou roli má i naše psychika. Proto bychom měli především poslouchat svoje tělo.

Co byste popřála dámskému klubu k 20. narozeni-nám?

Myšlenka dámského klubu se mi moc líbí. Helena Kohoutová skvěle propojuje zajímavé české ženy. Ženy úspěšné a výjimečné ve svých profesích. Dámský klub je místem osobních setkání plných inspirace, místem sdílení zkušeností, ale i navázáním nových přátelství.

V dnešním on-line světě je to naprosto výjimečné místo, kde se ještě setkáváte s lidskostí, skromností a pokorou. Ráda bych proto dámskému klubu popřála, aby tomu tak bylo i nadále.