NEJVÍCE SE TĚŠÍM NA SPECIÁLNÍ AUKCI, KTERÁ PROBĚHNE V ŘÍJNU A BUDE VĚNOVÁNA VÝHRADNĚ ČESKÉMU ATELIÉROVÉMU SKLU

Aukční dům Dorotheum byl založen císařem Josefem I. ve Vídni v roce 1707. Je vůbec nejstarším dodnes fungujícím aukčním domem na světě a jedním z největších a nejúspěšnějších v Evropě s mnoha filiálkami po celém světě. Jeho úplně první zahraniční pobočka vznikla u nás v Praze, kde úspěšně funguje již čtvrtstoletí a patří ke špičkám na českém trhu s uměním.

MÁRIA GÁLOVÁ, ředitelka

Je pro Vás a Vaši činnost něčím specifické jarní období? Ve kterém období roku lidé nejvíce chodí na aukce?

Globálně se dodržují dvě aukční sezóny – jarní a podzimní. Většina aukcí pořádaných ve všech významných světových aukčních domech spadá právě do tohoto období. Konkrétně náš aukční rok začíná vždy už na začátku března a končí předvánoční aukcí na konci listopadu. Nyní, když se jaro v přírodě teprve probouzí, jsme už v plném proudu příprav na aukci, která proběhne na konci května.

Pro mě osobně je jaro krásným obdobím, na kterém miluju tu silnou vlnu nové energie. Zahajuji ho již několik let symbolicky – koupáním v přírodě na první jarní den. Ten pocit svěžesti a radosti z toho, co přichází, ve mně pak přetrvává po celé jaro.

Co Vás nejvíce naplňuje v práci a co v osobním životě?

V práci mám nejraději dny, které se něčím vymykají. Třeba tím, že získáme do aukce nějaký výjimečný předmět nebo se nám povede zjistit nějakou zajímavou skutečnost ohledně nabízeného díla. Asi vůbec nejhezčí momenty však zažívám při setkání s inspirujícími lidmi.

V osobním životě je to podobné. Ráda za poznáním vyrážím do různých, často vzdálených končin světa. Přes dotek s jinými kulturami a díky krátkodobé ztrátě bezpečí a pohodlí ve výsledku lépe poznávám a posiluju sebe sama.

Která z letošních aukcí a aukčních výstav je pro Vás nejzajímavější?

Nejvíc se těším na speciální aukci, která proběhne v říjnu. Bude věnována výhradně českému ateliérovému sklu, což je fenomén, který mne fascinuje a zaslouží si dle mého soudu mnohem větší pozornost sběratelů z Čech i ze zahraničí. Naši sklářští designéři se dostali na vrchol světového vývoje již před půlstoletím, a i v současné době vytvářejí technicky neuvěřitelně dokonalé a vizuálně atraktivní skleněné skvosty, které si onu pozornost a obdiv bezesporu zaslouží.

Máte nějaký osobní vzor, obdivujete někoho?

Obdivuju každého, kdo je v dnešní době, která je tak moc zaměřena na individualizmus a na krátkodobé materiální cíle, ochoten a schopen myslet i na ostatní a pomáhat, a to jakoukoliv formou.

Co pro Vás znamená úspěch?

To je těžká otázka. Úspěch vidím v schopnosti žít náš život tak, abychom inspirovali i další lidi, a aby tady po nás něco zůstalo. V tomto ohledu na tom ještě pořád pilně pracuji.

Na které setkání dámského klubu nejvíce vzpomínáte?

Na všechna. Vždy jsou zajímavá nejen tématem, ale hlavně lidmi, kteří mne obohacují.