Netrpělivě očekáváme začátek školního roku

#restartpodnikani Photodienst: Netrpělivě očekáváme začátek školního roku

„Vytváříme vzpomínky pro budoucnost,“ říká o Photodienst Kateřina van Kranenburg, která stojí v čele brněnské společnosti specializující se na dětskou fotografii. Momentální situace je pro její firmu stále velmi obtížná.

Vaše zaměření je na focení školních a předškolních dětí, čím je to specifické?
Specifikum naší práce je to, že pracujete s malými dětmi a je potřeba pro fotografování vytvořit přátelské a uvolněné prostředí, ve kterém se děti budou cítit dobře. Pokud to tak není, děti to okamžitě vycítí, nudí se nebo vám nevěří a vy nemáte šanci u nich vykouzlit úsměv, milou vzpomínku na léta strávená ve školce. 

Kdy a na základě čeho takový nápad vzniknul?
Fotografie, ve formě, jak ji provozujeme my, má svůj původ ve Spojených státech, odtud se dostala do západní Evropy a následně z Německa na začátku devadesátých let k nám. V té době se k portrétům dětí v různých formátech začala přidávat i fotografie celé postavy a u toho už jsme byli i my. Od počátku jsme si tvořili vlastní kulisy a fotoplátna. V tomto trendu pokračujeme od roku 2000, kdy jsem firmu odkoupila od původních majitelů. Díky spolupráci s řadou zahraničních společností a s českými výtvarníky a grafiky každoročně připravujeme nové originální fotografické motivy.

V čem se liší focení školáků a předškoláků a kdo převažuje?
Hlavní rozdíl je ve věku fotografovaných dětí, což zásadně ovlivňuje námět fotografií a přístup fotografa k dětem…

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE