NOSÍTE TU SPRÁVNOU?

Klára Doubková ohromila poslední setkání dámského klubu svou energií a zanícením, se kterým se snažila ženy naučit, jak si vybrat správnou velikost podprsenky. Možná se budete divit, ale 90 % žen nosí nesprávnou velikost tohoto důležitého kusu prádla. Navštívily jsme ji proto přímo v jejím království, jednou ze dvou prodejen Caresse, neváhaly si vyzkoušet správnou podprsenku a Kláru přitom vyzpovídat.

Čím to vlastně je, že tolik žen nosí nesprávnou velikost podprsenky?

Především je to tím, že není dostatečný výběr v běžných obchodech. Když máte úplně normální postavu a prsa, nenapadne vás hledat někde něco jiného. Když se v normálním obchodě omezí na velikost 70, 75, 80, 85, A, B, C, přijmete to a nebudete hledat jinde. Ale vy teď sama na sobě vidíte, že se správnou velikostí je to obrovský rozdíl. Prsa jsou tam, kde mají být, podprsenka podpírá. A máte úplně jinou velikost, než byla ta, ve které jste přišla.

Kolik žen ze sta nosí nesprávnou velikost?

Nesprávnou? Tak 90. Ty, co k nám přijdou, tak už vědí, že něco není dobře, a hledají tu správnou cestu. A pak se k nám vrátí a už to mají správně. Ale z těch, které přijdou poprvé, těch devět z deseti na sobě nesprávnou velikost má. Pakliže je zakořeněný názor, že D jsou velká prsa, tak si nevyberete G, kterou byste měla mít.

Skutečně je situace tak špatné a v obchodech to nevědí?

Pokud je v obchodě dostatečná zásoba velikostí, bývá tam i někdo, kdo se v tom vyzná a poradí vám. Jinak vlastně nevíte, co máte cítit a co máte hledat. A za námi pak přijde zákaznice, která řekne „nosím 80 C, podejte mi to“, a je hrozně překvapená, že se do toho moc nehrneme. My ale víme, jak by to dopadlo. Paní by dostala 80 C, šla by do kabinky, vzala by si to na sebe, byl by to úplně stejný pocit jako dosud, takže by vyhodnotila, že je to správně, zaplatila by a odešla. Bylo by to výrazně méně náročné na zásoby i personál. A to by bylo tak, jak to dělat nechceme.

Jak jste se vůbec dostala k obchodu s podprsenkami?

Řešila jsem svoje prsa. Řešila jsem je na diskusním serveru, kde bylo strašně moc holek jako já. Diskusi moderovala jistá Lucie – a ta je teď mou spolupachatelkou v našem obchodě. Řekly jsme si, že je to díra na trhu a vytvořily obchod, kam bychom chtěly chodit nakupovat samy.

Co mohou ženy udělat pro zlepšení situace?

Tlačit na obchody, aby měly větší výběr velikostí. To je však spojeno s hodně velkou investicí a nikomu se do toho nebude chtít, když mohou prodat 80 C na dvacet velikostí.

Jaká je tedy nejběžnější velikost české ženy?

Nejběžnější velikost, kterou si ženy kupují, je bohužel 75 C. Ta skutečná, kterou by měla nosit, je průměrně 70 F.

Zajímáte se obecně o módu?

V zásadě ne. Ráda se cítím hezká, ale odmítám do toho investovat moc času a energie. Móda jde mimo mě, ale podprsenky považuji za něco jiného než módy. Je to základ šatníku. Když máte kvalitní boty, tak vás nebolí nohy a ještě to vypadá dobře. S podprsenkou je to totéž. Nevzhledný sepraný hadr vám prsa nepodpoří, způsobí spíše to, že vám prsa jakoby vadí. Bolí vás záda, bolí vás hlava, hrbíte se. Ale když máte prádlo kvalitní, zaprvé vypadá hezky, zadruhé dělá hezký tvar, zatřetí vám to reálně pomůže s postavou a tělem, začtvrté vám vydrží dlouho. Když jsem začala brát podprsenku jinak než společenskou nutnost – jakože mám prsa, tak přece musím nosit podprsenku –, ale jako něco, co reálně funguje, začala jsem si najednou kupovat barvy i vzory. Už to nebylo z nutnosti, ale pro radost.

Co by teda měla správná podprsenka splňovat?

Správně padnoucí prádlo musí podpírat prsa. Podprsenka je od slova podpírat. Krytky na bradavky, které vám připlácnou prsa, nejsou podprsenka. Podprsenka musí mít dostatečně široké kostice, aby vám zakryla celé ňadro, a pozor, ňadro není jen polokoule na hrudníku, ale začíná prakticky pod paží. Kostice tedy musí sahat až téměř do podpaží. Když se chytne prostředek podprsenky a dokážeme ho odtáhnout od těla, tak je jasné, že máte příliš velký obvod a malé košíčky. Ve chvíli, kdy vám prsa koukají spodem, a podprsenka se pohybuje, tak to také není úplně ono. Kostice musí ležet pevně na hrudníku a prsa musí být celá v košíčcích, a ne pod nimi, za nimi nebo vedle nich. Nebojte se pevnějšího obvodu, a to docela o dost. Je normální, že to je zpočátku nezvyk, ale přes 80 % tíhy prsou by měla nést právě obvodová část podprsenky.

Jaké máte v nabídce značky prádla?

Máme několik světových značek, z Anglie jsou to značky Freya, Panache a Fantasie, dále máme značky belgické i polské. Spousta lidí se polských značek straní, ale je to předsudek. Je to velmi kvalitní prádlo, na které jsme se byly podívat i v dílně.

Jak se vám líbilo vaše první setkání s dámským klubem?

Hrozně moc. Byla jsem neskutečně překvapená otevřeností žen, které vytvořily velkou frontu u našeho stánku a zkoušely si podprsenky. Nikdo z nás to nečekal a měly jsme z toho obrovskou radost.