OBCHOD JIŽ DÁVNO NENÍ POUZE MUŽSKOU DOMÉNOU, SPOJENÍ ŽENA & BYZNYS V POSLEDNÍCH LETECH NABÍRÁ NA OBRÁTKÁCH

Jsou odolné, cílevědomé a vytrvalé. Nechybí jim cit pro jednání s lidmi, korektnost, rafinovanost a schopnost jít si za výsledkem. Ženy podnikatelky a manažerky v posledních letech jasně ukazují, že na poli byznysu se rozhodně neztratí a že dokáží rozvíjet jak svůj potenciál, tak konkurenceschopnost celé firmy. Za poslední tři roky v České republice přibylo až 30 tisíc nových podnikatelek. Hlavním motivem je časová a finanční nezávislost a především možnost dělat to, co je baví.

O schopnostech žen v podnikání nebo ve vrcholových řídících pozicích se v posledních letech hodně debatuje. Pozitivní zprávou je, že se o celé problematice nejen hovoří, ale dle výsledků statistik se skutečně ženy začínají v byznysu prosazovat. V České republice nyní aktivně jako OSVČ působí celkem 330 000 žen. Zhruba 70 % z nich je ve věkovém rozmezí 25 až 54 let. Je tedy vidět, že do vlastního podnikání se vrhají nejen ženy s letitými pracovními zkušenostmi, ale i mladé ženy na začátku pracovní kariéry.

„Mluví-li se o prosperitě a konkurenceschopnosti firem, většinou jsou zmiňovány pojmy jako neustálá inovace, nové technologie a řídící postupy. Bezpochyby to jsou důležité faktory. Avšak účinnou cestou, jak pozvednout podnikatelské prostředí a nasměrovat ho správným směrem, je také větší zapojování žen. Přináší jiný pohled, motivaci i potenciál, které mohou pomoci úspěch dané firmy či projekt posunout o několik úrovní výš,“ říká ředitel institutu CEMI Mgr. Štěpán Mika.

Finance jako motivace k budování kariéry

V souvislosti s působením žen na vedoucích pozicích vyvstává otázka výše finančního ohodnocení, což je další z diskutovaných témat, které má na roli žen v manažerských funkcích přímý vliv. Ženy sice v průběhu let vydělávají stále více, ale pořád nedosahují takové výše jako muži. V současné době dostávají v průměru o 22 % nižší plat a rozdíl mezi průměrnou mzdou ženy a muže činí 6500 korun. Není proto divu, že nemají takovou motivaci ke kariérnímu posunu, když za stejně náročnou práci získají méně peněz.

Situace se u nás však stále zlepšuje. A o to větší respekt a uznání patří ženám, které jsou aktivní a přes složitější výchozí situaci se nebojí vrhnout do vlastního podnikání. I podíl ve vedení firem se pomalu zvedá. Například od roku 2005 se zvýšil podíl obchodních společností vlastněných jen ženami o 6 procentních bodů na současných 14, což je bezesporu potěšující záležitost. A nemluvíme tu pouze o počtu, ale také o jejich úspěšnosti,“ udává Mgr. Štěpán Mika.

Vzdělání pomáhá překonávat bariéry

Odhodlání a ambice žen se odráží i v rostoucím zájmu o odborné profesní vzdělávání. Zvyšující se zájem pociťuje například i institut CEMI. Zatímco před pěti lety zde MBA či LLM programy studovalo 77 % mužů a pouhých 23 % žen, dnes se čísla výrazně liší. Množství studujících žen se totiž za dané období zvýšilo téměř o polovinu.

Vzdělávání zaujímá důležitou úlohu. Aktuální znalosti a dovednosti mohou výrazně ulehčit start podnikání a pomáhají předejít mnoha chybám a ztrátám. Dnešní doba je rychlá a dynamická, v téměř každém oboru panuje silná konkurence a na zaměstnance i zaměstnavatele působí obrovský tlak. Je potřeba se dobře orientovat v řadě disciplín, mít nadhled, neustále vyhodnocovat rizika a naopak vyhledávat nové příležitosti a sledovat trendy. Kdo se totiž sám neposouvá a nerozvíjí, nezmění směr ani svého byznysu.

CEMI (Central European Management Institute)

Institut CEMI byl založen v roce 2011 s cílem poskytovat kvalitní MBA a LLM vzdělání na evropské úrovni. Studium trvá 1 rok a je dostupné především studentům z České a Slovenské republiky. Všechny česky vyučované MBA a LLM obory na CEMI jsou navrženy a přizpůsobeny potřebám českých a slovenských studentů a také místnímu trhu práce. MBA programy v angličtině jsou celosvětově využitelné a jsou vyučovány mezinárodním týmem lektorů. S více než 900 úspěšnými absolventy a 400 současnými studenty patří mezi nejvýznamnější a největší poskytovatele MBA a LLM studia ve střední Evropě. Institut CEMI je držitelem certifikátu partnerství projektu Tango, jenž podporuje zdravotně znevýhodněné manažery. Již čtvrtým rokem také spolupracuje s projektem Ocenění českých podnikatelek, který koresponduje s posláním institutu poskytovat vzdělání, které vás podpoří v profesním i osobním růstu. Více informací naleznete na www.cemi.cz.