PARTNERSTVÍ JE V OBCHODĚ DŮLEŽITÉ

Poslanecká sněmovna pokračuje v jednání o zákonu o elektronické evidenci tržeb (EET). Spuštění EET se má posunout na 1. srpna 2016. Obchodníci se budou muset po schválení tohoto zákona připravit na zcela nové podmínky. Pomoci jim může Vodafone, který na trh přináší velmi praktické a komplexní řešení. Mobilní aplikaci ePokladna si totiž podnikatelé mohou nainstalovat do svého chytrého telefonu nebo tabletu s připojením k internetu. V případě, že to bude Ministerstvo financí ČR požadovat, umožní plná verze aplikace informace o tržbách odesílat rovnou i na svoje servery. Dle slov Mileny Linhartové, ředitelky prodeje firemním zákazníkům ve Vodafonu, jde o nejjednodušší způsob, jak se s chystaným zákonem vypořádat.

 

Dá se očekávat, že se na trhu objeví několik možností, jak elektronicky evidovat tržby. Proč by obchodníci měli zvolit právě ePokladnu?

Důvodů je několik. Aplikace ePokladna je vhodná nejen pro velké firmy, ale pomůže zejména menším podnikatelům a těm, kteří se pohybují v terénu nebo na prodávají na tržištích. Protože ji stačí nainstalovat do vlastního mobilního telefonu nebo tabletu s internetovým připojením, nemusí podnikatel investovat velké peníze do nového zařízení a učit se s ním zacházet. Cena je dalším silným argumentem pro ePokladnu. Živnostník za ni měsíčně zaplatí částku v řádech nižších stokorun. Z hlediska cenové dostupnosti, přístupnosti a použitelnosti je na tom aplikace tedy velice dobře.

Lze ePokladnu nějakým způsobem rozšířit? Zákazníci i obchodníci by dnes jistě uvítali platby kartou.

Na platební karty se při vývoji aplikace také myslelo. ePokladna takové platby umí zpracovat, je však potřeba ji prostřednictvím Bluetooth propojit s mobilním terminálem mPOS. Pro tisk účtenek podnikatelům nabídneme bateriově napájené bezdrátové tiskárny a to i v rámci splátkového prodeje a s dotací v rámci tarifů. Zájemcům jsme schopni poskytnout kompletní řešení včetně zařízení a datového připojení. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na spolehlivé zabezpečení. Služba Mobilní zabezpečení chrání zařízení před viry a nechtěným přístupem cizích osob. Uživatel také může zařízení na dálku sledovat a spravovat ve webovém rozhraní.

Najde ePokladna využití i v případě, že zákon nevejde v platnost?

Aplikace si poradí s CRM, přehledným skladovým hospodářstvím, vystavováním faktur nebo nastavením slev. Jsem tedy přesvědčená o tom, že ePokladna může podnikatelům výrazně zpříjemnit práci nehledě na zákon o elektronické evidenci tržeb.

Co dalšího nabízí Vodafone podnikatelům?

Menší a střední podniky mohou zase využít službu OneNet Express umožňující přesměrovat pevnou linku až na 10 zaměstnanců. OneNet poskytuje podnikateli jistotu, že jeho firemní mobilní a pevné telefony nebudou obsazené a zákazník se vždy dovolá. Zajímavým doplňkem služby je hlasová schránka, jejíž obsah v audio formátu je možné přesměrovat do emailu. Jasnou výhodou celého balíku je také cena, která se připravuje pro každou firmu na míru a odvíjí se od její velikosti a počtu SIM karet.

Co se internetu týče, díky připojení bez kabelu je možné zřídit si v kanceláři vlastní WiFi síť a připojit k ní až 36 zařízení, včetně tiskárny a externích disků. LTE router se jednoduše zapojí do zásuvky a rychlý internet je ihned k dispozici. Na rozdíl od připojení ADSL/VDSL není připojení bez kabelu vázáno na síť linek.

Těm, kdo nechtějí být na služebních cestách odkázáni jen na Wi-Fi, doporučuje Vodafone mobilní připojení poskytující přehled o firmě i zaměstnancích z kteréhokoliv místa. Připojit se přes chytrý telefon, tablet nebo USB modem je nyní díky 97% pokrytí rychlým internetem možné i v menších českých městech a na venkově. Pro zahraniční cesty je možné využít výhodné datové roamingové tarify.

Dále nabízí Vodafone v České republice například řešení pro chytrou správu vozového parku. Zákazníci mají v rámci jednoho balíčku a jednoho vyúčtování od Vodafonu k dispozici zařízení a jeho montáž za jednorázový poplatek a pak již za pravidelný měsíční poplatek SIM s národním připojením a také aplikaci pro dohled vozového parku. Ta umožňuje správci sledovat pohyb vozu, exportovat knihu jízd, ale i vyhodnocovat jízdní styl řidiče, což firmě přinese úspory pohonných hmot a sníží se opotřebení vozidla.

Kde vidíte letos největší příležitosti pro české firmy?

Příležitosti nechodí v ročních cyklech. Myslím si, že každé odvětví má své šance, a každý správný podnikatel musí být okamžitě připraven se jich chopit. Mnoho možností přinášejí také nové technologie, a to napříč odvětvími. Je proto důležité být neustále ve střehu, informovat se a zajímat se o dění v této oblasti. Každým dnem vznikají nové aplikace pro chytré telefony, které usnadňují nejen osobní, ale i pracovní život. Internetové připojení je dnes tak rychlé a dostupné, že můžeme pracovat prakticky odkudkoli a kdykoli. Vodafone je připraven všem svým zákazníkům poskytnout rychlá mobilní data, ať jsou v Praze, či pracují ze vzdáleného kouta českého kraje. Regionální podnikatelé se tak nemusí obávat, že by v této oblasti zaostávali jen kvůli špatnému internetovému připojení.

Letošní rok by měl být ve znamení růstu. Přináší nové příležitosti také nová rizika?

Každá nová neprobádaná příležitost vlastně znamená riziko. Nový podnikatelský záměr, nebo změna obchodního modelu, je krok do neznáma. Podnikatelé v Čechách jsou však na takové věci zvyklí. Důležitou roli hraje připravenost se poprat s neznámou situací a získat z nové šance maximum. Dobrá informovanost také do určité míry rizika snižuje.

Čeští podnikatelé, kteří před čtvrt stoletím zakládali své firmy, se postupně dostávají do věku, kdy předávají své podniky mladší generaci. Co byste doporučila jim a jejich nástupcům?

Tradiční rodinné firmy jsou pro ekonomiku opravdu důležité. Jejich předávání z generace na generaci jim dodává věrohodnost a stabilitu. Vše, co se předává z generace na generaci, je odkazem našich předků, a myslím, že je velká škoda, že zde došlo na nějakou dobu k zpřetrhání tradice některých českých firem. Pro generaci zakladatelů je jistě složité složit svůj mnohdy celoživotní odkaz na bedra potomků. Ale já bych se o mladou generaci nebála. Mají k dispozici svět daleko rychlejší, ale jsou na něj také mnohem lépe připraveni. Mohou využít různých vymožeností, ať už technologických nebo informačních. Mohli se svobodně vzdělávat, cestovat a nabírat zkušenosti v zahraničí. Snad bych jen doporučila mladým nástupcům, aby nezapomínali na tradici a odkaz svých předchůdců. A aby od technologií občas odhlédli a věnovali pozornost také mezilidským vztahům – vždyť partnerství je v obchodě tolik důležité.

Co pro vás znamená být generálním partnerem dámského klubu Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club?

Jako generálního partnera dámského klubu Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club nás těší, že můžeme aktivním ženám pomáhat objevovat nové technologie, které jim pomohou šetřit čas a být více flexibilní v práci i osobním životě.