Petra Christová, Granát, d.u.v. Turnov: Ohnivě rudé kamínky zasazené do drahého kovu odjakživa přitahují pozornost

Historie málokterého národa je tak těsně spjata s určitým kamenem, jako jsou právě naše dějiny spojené s českým granátem, říká Petra Christová, Sales manager společnosti Granát.

Jak se vám v dnešní době pracuje s tradicí českého granátu?

Tradice naší firmy je opravdu dlouhá. Družstvo vzniklo už v roce 1953 sjednocením menších zlatnických firem. Nebojím se říci, že jsme v současnosti největším výrobcem originálních šperků s českými granáty, také jediným vlastníkem dolů na české granáty a majitelem práva jejich těžby. Více než šedesátiletá tradice podniku je na jedné straně zárukou vysoké kvality našich výrobků, zkušeného personálu, spolehlivosti a jistoty, na straně druhé je tato tradice rovněž zavazující. Chceme i nadále rozvíjet dobré jméno firmy a dělat vše proto, aby tradice českého granátu byla zachována i pro další generace. I přes používané nejmodernější výrobní technologie zůstává na našich špercích vysoký podíl ruční práce turnovských zlatníků. Díky jejich preciznosti a díky nápadům špičkových designérů družstva můžete dnes obdivovat rozsáhlou kolekci granátových šperků, která osloví ženy a dívky všech věkových kategorií.

Je český granát známý ve světě?

Určitě ano, zejména pro své krásné zbarvení jsou české granáty nejen známé, ale i oblíbené po celém světě. Mnoho zahraničních turistů si ze své návštěvy České republiky odváží domů suvenýr v podobě granátového šperku. Samozřejmě i část naší produkce směřuje do ciziny, máme partnery v mnoha evropských státech, Japonsku, Austrálii, USA, významným trhem pro nás bylo Rusko, zde však máme díky současné ekonomické situaci obrovský odliv zakázek. Bohužel tento fakt není v našich silách nijak ovlivnit, musíme jen doufat, že budoucnost přinese v tomto směru nějaké pozitivní změny. Dále spolupracujeme s mnoha státními institucemi na přípravě a výrobě reprezentativních darů pro významné zahraniční osobnosti, značka Granát tedy prezentuje ČR v cizině i tímto způsobem.

Jak si obecně stojí granát v oblíbenosti mezi ostatními kameny?

Samozřejmě, že český granát není diamant ani smaragd. Ohnivě rudé kamínky zasazené do drahého kovu ale odjakživa přitahují pozornost, nejen pro svoji krásu a hodnotu, ale i pro svoji jedinečnou barvu. Je zcela na místě říci, že historie málokterého národa je tak těsně spjata s určitým kamenem, jako jsou právě naše dějiny spojené s českým granátem. A na to bychom měli být myslím pyšní. Už Rudolf II. byl velkým obdivovatelem těchto červených kamínků a ve svých sbírkách shromáždil několik unikátních kousků. Později v roce 1762 císařovna Marie Terezie zakázala vývoz surových granátů z českých zemí a tím ochránila domácí monopol jejich těžby a zpracování. Obliba granátových šperků v Čechách i za hranicemi Čech dále rostla. V době Českého národního obrození se český granát stal atributem českých vlastenců a mineralogickým symbolem Čech, šperky z něj vyrobené chtěla vlastnit každá česká měšťanská i šlechtická rodina. Byla by myslím velká škoda na tohle všechno zapomenout a doufám, že i díky našim šperkům se to nestane.

Čím je český granát specifický co do zbarvení a ostatních vlastností?

Český granát je drahokam drobných rozměrů, velikost zrnek obvykle nepřesahuje 3 mm. Jeho vlastnosti jsou však zcela jedinečné. Výjimečnost tkví v typicky ohnivě červené barvě, velmi vysoké tvrdosti, odolnosti vůči vysokým teplotám, lámavosti světla, díky které umí vykouzlit oslňující světelné odrazy. Právě tyto vlastnosti odlišují český granát od ostatních granátů, které jsou těženy v mnoha lokalitách na světě, ale jejich kvalita a tedy i cena je zcela někde jinde. Naše družstvo garantuje originalitu a pravost používaných kamenů certifikátem, který dokládá, že šperk je osázen českými granáty z nalezišť v ČR. Každý granátový šperk je dále opuncován naší výrobní značkou tj. písmenem G.

Jaké druhy šperků u vás najdeme?

Za dobu existence družstva vzešlo z našich dílen tisíce různých modelů od prstenů, náušnic, přívěsků, přes brože, náramky, náhrdelníky, hodinky a také šperky pro pány – kravatové spony a manžetové knoflíky. Najdete u nás klasický design, se kterým si mnoho lidí granátový šperk stále spojuje, i já se s tím velmi často setkávám, kdy na otázku, zda dotyčný zná naše šperky, dostávám odpověď: ano takové šperky máme doma po babičce. Ale to už dávno není pravda. Samozřejmě, že tento druh „klasických“ šperků stále vyrábíme a poptávka po nich je obrovská, ale v naší nabídce už jsou také šperky moderní, svěží, nadčasové a věřím, že dívky a ženy všech věkových kategorií si u nás najdou to „své.“ České granáty zasazujeme do stříbra i do zlata. Poslední novinkou je kolekce granátových šperků v kombinaci s vltavínem tedy dvou kamenů typických pro Čechy. Toto spojení červené a zelené barvy je opravdu úchvatné a šperky mají u našich zákaznic velký úspěch.

Jsou granátové šperky spíše univerzální nebo vhodnější pro nějakou specifickou příležitost?

Protože naše kolekce je skutečně velmi široká, najdete v ní šperky pro nejrůznější příležitosti. Většina se určitě hodí pro běžné nošení. Samozřejmě máme i spoustu modelů, které si nevezmete ráno jen tak do práce, ale perfektně doplní Váš outfit na nějakou mimořádnou společenskou akci. Zkrátka s našimi šperky můžete zazářit při každé příležitosti a v každé situaci!

Věříte na nějakou skrytou moc kamenů a minerálů?

Drahé kameny jsou úžasná věc! Nejenže jsou krásné a úchvatně barevné, navíc mají i magické a léčivé účinky. A takové jsou přisuzovány i českému granátu, o kterém se traduje, že je to kámen lásky a vášně, který chrání přátelství, dodává odvahu a sebedůvěru, obnovuje sílu a životní energii, podněcuje touhu, pomáhá překonávat smutek, regeneruje tělo i duši. A jestli v to věřím? Ano věřím, tenhle červený kamínek si to určitě zaslouží.