ŠATY DĚLAJÍ ČLOVĚKA A U PRACOVNÍCH ODĚVŮ TOMU NENÍ JINAK

Svět pracovních oděvů může být z laického pohledu překvapivě rozmanitý. Ostatně, kolik profesí, tolik možností. Na otázky nám odpovídala jednatelka firmy Altreva Ludmila Tesařová.

V čem vlastně spočívá tajemství úspěchu u tak praktického zboží, jako jsou pracovní oděvy? Co musí dokonalý oděv splňovat?

Dnes už vypadají pracovní oděvy úplně jinak než v minulosti. Není důležitá pouze funkčnost, ale naši zákazníci se chtějí dobře cítit , vypadat, často odlišit a zvýraznit firemní značku. Vysoká kvalita a široké spektrum materiálů je samozřejmost. Naším specifikem je práce na míru, protože každý z nás jsme jiný. Nedávno jsme například vyráběli oteplené kalhoty s laclem pro dvoumetrového chlapa, kterému konečně netáhne při práci na kotníky. Důležitou část portfolia našich výrobků tvoří certifikované oděvy, které chrání pracovníky před riziky, se kterými se při výkonu své profese setkávají . Tajemství úspěchu je určitě v tom budovat dlouhodobé vztahy se zákazníkem, naslouchat jeho potřebám a připravit mu takové řešení, jaké ho samotného ještě ani nenapadlo.

Záleží vašim zákazníkům i na tom, aby v pracovním oděvu dobře vypadali, nebo je vždy důležitější ta praktická složka?

Šaty dělají člověka a u pracovních oděvů tomu není jinak. Napadlo vás někdy, co utváří první dojem zákazníka, který vstoupí do restaurace nebo do wellnes zařízení? Pevně věřím, že jeden z aspektů je právě pracovní oděv, který podpoří nebo naopak poškodí vizitku vaší firmy. Oproti tomu ochranné oděvy do sléváren musí hlavně poskytnout spolehlivou ochranu v extrémních podmínkách. Když se podíváte na video ze slévárny na našich stránkách, pochopíte, že vzhled po pár dnech nehraje roli.

Většina vaší produkce jde na export. Jakým způsobem vás zahraniční zákazníci obvykle objeví?

Dlouhodobě spolupracujeme s tradičními partnery, s kterými máme nadstandardní vztahy a za sebou spoustu úspěšných společných projektů. Tato spolupráce nás velmi těší a velmi si jí vážíme. Nové zákazníky potkáváme na veletrzích a výstavách, přicházejí na doporučení nebo nás nacházejí na internetu. Tyto zákazníky pak převádíme na předchozí variantu.

Máte v zemích, kam exportujete, vlastní zástupce?

Částečně ano, máme zástupce v některých evropských zemích.

Jaká je očekávaná životnost pracovního oděvu? Platí tady, že kvalitní výrobek vydrží dlouho?

Naše výrobky jsou sice dražší, ale mají nesrovnatelně delší životnost než oděvy šité z levných asijských materiálů. Pokud si zákazníci naše výrobky pořídí, určitě ušetří, protože je nebudou muset obnovovat tak často.

Jakým způsobem vznikají certifikované oděvy? Liší se cesta k těmto oděvům od vaší ostatní produkce?

Certifikované oděvy vznikají obdobným způsobem, jako klasické oděvy. V počátečním stádiu návrhu oděvů je však, kromě standardních požadavků, potřeba vzít v úvahu konstrukční požadavky, které vycházejí přímo z norem. Jsou některé prvky, které jsou přímo zakázané, které nesmí na oděvech figurovat. Naopak, jsou konstrukční prvky či řešení, která jsou přímo vyžadována. Toto vše musí být v návrhu oděvu zohledněno. Samozřejmostí je pak použití takových látek a dalšího vybavení, které vyhoví požadavkům norem.

Je náročné takovou certifikaci získat?

V případě, že máme vše v pořádku, tak ani ne. Obvykle využíváme prověřené laboratoře či notifikované osoby, používáme takové materiály, kde jsme schopni se opřít o testovací zprávy dodané přímo výrobci, takže nám to hodně usnadňuje práci, šetří čas a samozřejmě i peníze. Celá certifikace může trvat i několik měsíců, je nutné mít zpracovanou detailní technickou dokumentace k výrobkům, testovací zprávy k jednotlivým látkám či doplňkům, a ušité vzorky samozřejmě.

Vyvíjejí se technologie v tomto segmentu rychle? Podílíte se na tomto vývoji i sami?

Jako v každém oboru i v tom našem se technologie vyvíjí. Spíš se však jedná o technologie během výroby použitých materiálů či doplňků , než oděvů samotných.

Jak rychle dokážete reagovat na nové bezpečnostní nebo technologické trendy?

Jako výrobci samozřejmě musíme sledovat příslušnou legislativu. Ta je dnes tvořena z větší části v rámci EU, takže jsme schopni pracovat s novými nařízeními čí normami, jakmile jsou schváleny příslušnými institucemi.