SNAŽÍM SE UKÁZAT, JAK MODERNÍ TECHNOLOGIE DOKÁŽÍ ZVÝŠIT EFEKTIVITU FIRMY

V dámském klubu nás novým technologiím učí společnost Atrex, která dlouhodobě spolupracuje s firmou Microsoft. Lukáš Příklenk nám v rozhovoru opět potvrzuje poslání své firmy – podnikatelé mají v klidu podnikat a neřešit problémy s počítači.

Vaší specializací je cloud. Probíhá všechno výhradně pod patronací Microsoftu, nebo spolupracujete i s někým jiným?

Ano, převážně využíváme cloudových produktů Microsoftu. Microsoft má tak širokou paletu moderních cloudových technologií, že je téměř nemožné pokrýt vše v rámci jedné firmy. Proto jsme se rozhodli pro produkty, které jsou nejvhodnější pro malé a střední firmy. A to jsou zejména Office365, MS Dynamics CRM, Azure. Více informací naleznete na našich stránkách www.ms-office-365.cz

Jaké to je, spolupracovat se společností, jako je Microsoft?

Je to náročné. Společnost Microsoft vyžaduje ty nejlepší výsledky.

Jste česká firma, která působí na trhu již téměř čtvrtstoletí. Co bylo před cloudem? Jaká byla vaše specializace?

Celé čtvrtstoletí se zaměřujeme na servis výpočetní techniky. Ovšem ze začátku byl hlavní zisk z dovozu výpočetní techniky, a to převážně z Rakouska. Servis výpočetní techniky nebyl tak významný. Dnes je situace přesně obrácená. Na prodeji výpočetní techniky již vydělat nelze a veškeré zisky jsou ze servisní činnosti. Servis se zejména v poslední době mění do pozice rádce, školitele a konzultanta moderních technologií.

Bylo náročné probojovat se konkurencí?

Necítím tlak ze strany konkurence – konkurence není takový problém jako spíše potencionální klienti. Jsou to zejména tzv. “zamrzlé” české firmy. Jak takovou firmu poznám? Když vedení firmy neví odpovědi na otázky typu, kde chcete být za dva roky? Jaké investice jste udělali v minulých letech pro zlepšení svého podnikání apod. U takových firem je velmi těžké prorazit s novými trendy či prodat nové technologie.

Spolupracujete s portálem PodnikatelkaOnline.cz. Co je obsahem vašeho blogu a webinářů?

Snažím se ukázat, jak moderní technologie dokáží zvýšit efektivitu firmy a to zejména v oblasti komunikace mezi klienty a partnery.

Dokázal byste si představit den bez internetu? A týden?

Ano, dokázal. Rád jezdím na dovolenou do Asie, kde se snažím být nepřipojen – dříve byl i problém vůbec se připojit. Nicméně i lidé v Asii chtějí být bohatí a úspěšní a to bez moderních technologií není možné, takže již mnoho míst bez internetu ani v těchto končinách není.

Dokážete odhadnout IT trendy, které v nejbližší budoucnosti nejvíce ovlivní byznys?

Trendů je velké množství ve všech možných oblastech IT. Pro malé a střední firmy jsou nyní trendem cloudové služby. Dalším novým trendem je i dostupnost IT služeb za rozumnou cenu, které si před několika roky mohly dovolit pouze velké korporace. V současné době se hodně využívá zejména propojení Office365 v podobě poštovního serveru s Microsoft Dynamics CRM.

Jak se v racionálním IT světě vyrovnáváte s pestrými specifiky a barvitými osobnostmi zákazníků?

Jsem pragmatik. Klienti mají své požadavky a my se je snažíme plnit v maximální možné míře. Pokud to nelze, snažíme se klientovi vysvětlit, jak by to mělo být. Přesvědčit ho o „naší pravdě“.

Překvapil vás někdy klient nějakým zvláštním požadavkem?

Malé a střední firmy mají mnohdy velice atypické požadavky a procesy. S tím je nutné počítat. U jednoho zákazníka jsme provedli nasazení programu MS Dynamics NAV – program pro řízení firmy a vedení účetnictví – a zákazník měl kuriózní požadavek, aby u všech povinných polí, které se musí vyplnit, byl obrázek sněhuláka.