Soutěž E.ON ENERGY GLOBE inspiruje k ochraně životního prostředí

Soutěž Energy Globe oceňuje již od roku 2000 projekty a inovativní nápady z celého světa, v oblasti ochrany přírody a úspor energií. Jedná se o mezinárodní soutěž, která na národní úrovni probíhá ve 177 zemích světa. V České republice soutěž iniciovala a již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. Ta díky soutěži pomáhá zviditelnit projekty, které si zaslouží publicitu za svůj inovativní přístup k úsporám energií a ochraně životního prostředí a mohou tak sloužit jako inspirace pro ostatní. Projekt v rozhovoru představil Martin Dvořák, člen představenstva společnosti E.ON Energie.

Proč soutěž E.ON Energy Globe vznikla a co od ní očekáváte?

Pro naši společnost jsou energetické úspory a ochrana životního prostředí na prvním místě. Chtěli jsme širokou veřejnost v této oblasti edukovat atraktivní formou a jelikož v České republice lidé rádi soutěží a mezi sebou soupeří, přišla nám myšlenka soutěže E.ON Energy Globe velmi zajímavá. Díky soutěži a především přihlášeným projektům můžeme ukázat konkrétní, již zrealizovaná řešení nejrůznějších problémů. V neposlední řadě si myslíme, že E.ON Energy Globe přispívá k větší motivaci široké veřejnosti se výše uvedenými tématy jako je ochrana životního prostředí, zabývat, protože se snažíme volit populárně-naučnou formu.

Jaké typy projektů se mohou do soutěže zapojit? Jsou to jen ty, které se týkají zvyšování energetické efektivnosti nebo obecně ekologické projekty?

Do soutěže se může zdarma přihlásit opravdu každý. Díky soutěžním kategoriím Obec, Firma, Kutil, Mládež, Stavba a Nápad se zde najdou všichni. Úspora energií nesouvisí pouze s úsporou finančních prostředků, ale i s ochranou přírody, proto chceme ocenit všechny energeticky úsporné projekty, ale i projekty, které v širším slova smyslu pomáhají chránit přírodní zdroje a jsou tedy ekologické. Do soutěže se mohou registrovat jak již zrealizované projekty, tak projekty, které jsou teprve ve fázi myšlenkového zrodu.

Jaký je systém soutěže? Hodnotí se každá kategorie zvlášť nebo se vyhlásí jen „absolutní“ vítěz?

Každým rokem zaznamenáváme stále větší zájem o soutěž. Hlásí se do ní opravdu velký počet projektů, a proto by byla škoda vyhodnotit a ocenit pouze jeden. S přispěním partnerů oceňujeme vítěze v každé jednotlivé kategorii – od ročního užívání ŠKODA Citigo G-TEC na CNG, po závěsný kondenzační kotel Vaillant. Široká veřejnost nyní může hlasovat na www.energyglobe.cz a vybírat ze dvou nominovaných v každé kategorii. Předkladatel projektu s největším počtem hlasů se stane celkovým vítězem, který získá hlavní cenu NOVÁ ŠKODA Octavia G-TEC na CNG.

Který projekt z poslední doby vás obzvláště zaujal?

Letos se v soutěži nominovaly projekty se značným potenciálem inspirovat ostatní. To je ale i naše hlavní heslo letošního ročníku. Dlouhodobě je řešen problém bioplynových stanic, hledá se způsob, jak naložit s odpadním teplem. Skvělý nápad měla ekologická prádelna, která využívá tento „odpad“ nejen pro předehřev veškeré prací vody, ale i pro sušení. Společnost Lidl může být zase ostatním supermarketům příkladem, jak nakládat ve svých prodejnách s energiemi. Průkopníkem nového trendu bydlení by mohla být i developerská společnost JRD se svým energeticky šetrným obytným souborem v Malešicích. Takto bych mohl mluvit o všech projektech, protože každý nominovaný projekt má svůj půvab a slouží jako inspirace pro ostatní.