ŠTĚPÁN MIKA

Mgr. Štěpán Mika je ředitelem institutu CEMI (Central European Management Institute) od roku 2011. Vysokoškolské vzdělání získal v oborech Mezinárodní vztahy a Ekonomika a management obchodu. V minulosti působil na manažerských postech v mezinárodních společnostech, jako je např. Office Depot nebo Škoda Auto. Hovoří anglicky a německy, volný čas tráví nejraději s rodinou.

Co považujete za Váš osobní úspěch?

Za úspěch považuji, že se mi daří skloubit pracovní povinnosti s rodinným životem. Z velké části za to vděčím moderním technologiím, které umožňují řídit firmu čas od času i z domova.

Co považujete za Váš pracovní úspěch?

V podstatě to samé jako v předchozí otázce, domnívám se totiž, že osobní i pracovní život jsou spojené nádoby a jedno bez druhého nemůže fungovat dobře, a pokud ano, tak pouze krátkodobě.

Kdo je pro Vás vzorem a inspirací?

Podnikatelských vzorů moc nemám, ale napadá mě například Petr Sýkora, spoluzakladatel nadačního fondu Dobrý anděl, s nímž jsem měl možnost pracovat, jako člověk plný entuziasmu a optimismu. Za důležité považuji navrátit slovu „podnikatel“ jeho původní nepejorativní význam a věřím, že respekt si zaslouží každý, kdo podniká poctivě a nezapomíná přitom na svoji společenskou odpovědnost. Proto jsme se také kromě podpory různých charitativních projektů rozhodli zavést v českých podmínkách unikátní vlastní stipendijní program pro handicapované studenty, kteří tak mají možnost studovat u nás MBA či LLM programy zcela zdarma.

Jaké je Vaše životní motto?

Nečekat na příležitosti, ale raději je sám vytvářet.

Kde čerpáte inspiraci a jak relaxujete?

Nejraději doma v rodinném kruhu nebo na společných procházkách v přírodě, mezi mé oblíbené oblasti patří Šumava, Brdské lesy či jižní Morava.

Co pro Vás znamená dámský klub Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club?

Tento klub vnímám jako velmi inspirativní platformu pro setkávání žen se zajímavými osobnostmi a také mezi sebou navzájem. Je výjimečný v tom, že na neformální bázi umožňuje propojení lidí, kteří by se jinak třeba jen těžko seznámili.