Svatojakubská zimní varhanní slavnost

Téma:

Hosté:

Svatojakubské varhany s 8277 píšťalami korunovaly adventní oslavy klubu

Benefiční Svatojakubská zimní varhanní slavnost byla završením celoročních aktivit Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club a Helas New Encounters Club. Pro oslavu byly zpřístupněny unikátní prostory baziliky, sálu Jana Lucemburského i gotických sklepení.

Adventní čas v lidech podněcuje touhu sdílet, která je i samotnou podstatou obou společenských klubů. Překrásnou trojlodní barokní bazilikou prostupují majestátní tóny varhan srdce všech, kteří se sešli na posledním velkém letošním setkání, aby oslavili a završili další úspěšný rok. Na historický nástroj zahrála titulární varhanice Irena Chřibková, ředitelka kůru baziliky sv. Jakuba v Praze, která koncertuje po celé Evropě, Japonsku, Rusku, Izraeli a USA. Hosté měli opravdu co obdivovat. Nádherná barokní skříň pochází z roku 1705 a je dílem varhanáře Abraháma Starcka z Lokte, který postavil po požáru baziliky původní nástrojse 26 hlasy. Ten byl několikrát během tří staletí přestavěn až do dnešní podoby, kdy čítá 8 277 píšťal a 91 znějících rejstříků nebo chcete-li barev. Je to tedy velký symfonický orchestr. Svatojakubské varhany jsou největší varhany v Praze i v Čechách.

„Již devatenáct let spolu budujeme hrdé Česko a učíme se znát cenu našeho podnikání. Spojujeme zkušené podnikatelky a podnikatele, aktivní ženy a muže různých profesí. Protože podporujeme přátelskou stránku byznysu, pevně věřím, že se nám to vrací ve forma našich úspěchů! Jsem hrdá, že jsme se mohli sejít, zvolnit a odpočinout si v nejkrásnějším období roku,“ říká Helena Kohoutová, zakladatelka klubů.

Kromě samotné hudby na hosty působilo i samotné prostředí adventních oslav. Interiér baziliky obklopuje dvaadvacet oltářů a nesčetné množství obrazů a fresek, včetně sbírky obrazů českého malíře Petra Brandla, hlavního představitele vrcholného baroka u nás. Kostel svatého Jakuba většího spolu s přilehlým klášterem minoritů patří k největším a nejkrásnějším pražským kostelům. Původně gotická stavba byla později barokně přestavěna a nyní je skutečnou pokladnicí barokního umění. Mimo samotné prostory kostela byl hostům zpřístupněn i sál Jana Lucemburského, kde se tento český král ženil, a původní gotické sklepení ze 13. století. Ve všech těch prostorách i s přilehlou arkádovou chodbou probíhal bohatý vánoční jarmark. Tombola a dobročinný bazar přinesla důležitý příspěvek ve prospěch údržby svatojakubských varhan.

Romantickou vánoční atmosféru podtrhly kouzelné perníky JaJa Pardubický perník a šperky s českými granáty od společnosti Granát, d.u.v. Turnov. Espresso jako vždy zahřálo hosty čaji Dilmah a kávou Reserva. Make Up Artistky ze Sephora dámy vánočně nalíčily. Svou energií prostoupily prostorem také vystavené mandaly od La Petien.

Na jarmarku se dále podíleli a hosté mohli ještě vyzkoušet nebo chutnat: Koktejl Cointreau Fizz, inspirovat se pro dovolenou u stánku Blue Holiday, vyzkoušet vegetariánskou kuchyni od restaurace Etnosvět, osvěžit se křišťálovou vodou Aqua Angels, okoštovat víno z Vinařství Maláník Osička, nadchnout se pro uhličité bublinkové koupele od Marien Spa a osladit si život čokoládovými pralinkami Bon Bon. Pohoštění zajistil Prague Catering, Gaston, Moje maso, CIPA a Cukrárna u Knoflíčků.

Dalšími partnery byly společnosti Česká pojišťovna, Rigips, Money Club, CORA PLUS, Hertz Autopůjčovna, Farmex, Mediarex a Agentura Cezaa.

Zpět do moderních časů se mohli hosté přenést vystavenými novinkami PEUGEOT 3008 a BMW X3, které přivezl autosalon KOPECKÝ s.r.o., dealer obou značek.