Tady a teď – vědomě a odvážně, host: Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc. a MUDr. Alena Dernerová

Tady a Teď – Vědomě a Odvážně

Poslední klubové setkání Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club v roce 2019 konané v prostorách Kláštera minoritů sv. Jakuba se neslo v duchu motta celého letošního roku – „Vědomě a odvážně“. Tradičně bylo plné zajímavých hostů.

Aktuálním tématem současné doby je kybernetická bezpečnost. Řeší ji celá řada společností, je to obor, který se neustále vyvíjí. Adriana Dergram, ředitelka korporátní komunikace a společenské odpovědnosti společnosti Vodafone ČR, však všechny přítomné seznámila s jinou stránkou kybernetické bezpečnosti. S tou, která se týká našich dětí.

Z průzkumu mobilního operátora Vodafone vyplývá, že 97 % českých dětí má každodenní přístup k internetu prostřednictvím svých mobilních telefonů. Čtvrtina dětí pak online tráví více než 4 hodiny denně.            A to je poměrně dlouhá doba na to, aby se rodiče důkladně zajímali, co během času tráveného online jejich děti dělají. V současné době tak však téměř 60 % rodičů nečiní. Ačkoli internet nabízí celou řadu velmi zajímavých a důležitých informací, je také místem, na kterém na děti číhá mnohá nebezpečí například ve formě fake news, kyberšikany nebo jiného nebezpečného chování lidí na internetu. Společnost Vodafone nabízí rodičům nástroj, který by jim ve sledování a správném nasměrování aktivit jejich dětí v online světě mohl pomoci. Jde o aplikaci Vodafone Family Security, která dokáže filtrovat a zakázat jednotlivé stránky, aplikace nebo jejich skupiny a nabízí i doporučené filtry pro věkové skupiny dětí. Rovněž umí pozastavit přístup na internet. Aplikace umožňuje ověřit si i to, zda dítě dorazilo v pořádku ze školy domů nebo do kroužku. Stačí si v telefonu nastavit notifikace podle polohy, a jakmile se dítě dostane do vybraného cíle, rodič nebo zákonný zástupce automaticky dostane zprávu.

Bezpečí dětí mají na srdci i tvůrci aplikace ECHO, díky níže se může celá veřejnost zapojit do hledání pohřešovaných dětí. S nápadem na využití moderních technologií pro záchranu životů přišla dvojice policistů Martin Kaiser a Petr Bureš. Tak vznikla nezisková organizace, která projekt realizuje v rámci programu Laboratoře Nadace Vodafone. Po dokončení bude aplikace fungovat tak, že každý nový oznámený případ dítěte v ohrožení vloží Policie do databáze, která je přímo propojena s aplikací ECHO. Uživatel tak bude v reálném čase informován o každém případu ztraceného dítěte, obdrží fotku a další údaje o dítěti. Může se tak zapojit do pátrání a jedním kliknutím zavolat Policii ČR. Právě na vývoj této aplikace putoval i výtěžek tomboly, která byla tradičně součástí klubového setkání.

Spojení krásy a zdraví, tedy dvou věcí, které si asi každá žena přeje nejen pro sebe, ale i své blízké, představila na klubovém setkání Michaela Švorcová ze společnosti 1. Aromaterapeutická KH. Ta se zabývá zejména výrobou čistě přírodní fyziologické kosmetiky, v jejím sortimentu však najdeme i produkty určené domácím mazlíčkům či rostlinám. Krásu a zdraví spojuje také klinika estetické medicíny Esthé Laser Clinic, která se již 20 let specializuje zejména na laserové zákroky. Toto specializované pracoviště a nabídku jeho služeb představila na setkání MUDr. Kateřina Fajkošová.

Jedním z partnerů dámského klubu je také Symfonický orchestr Hl. m. Prahy FOK. Manažerka marketingu FOK Kateřina Riethofová nás seznámila s nabídkou koncertů orchestru v sezóně 2018/2019. Prozradila také, jak se FOK daří starat se o to, aby svět nezůstal bez hudby a aby si cestu ke klasické hudbě našlo i mladé publikum.

Ředitel prodeje a marketingu společnosti Autosalony Kopecký Martin Vodička přišel i tentokrát všem přítomným dámám i mužům představit jeden ze zajímavých vozů z jejich „stáje“. Nový  multifunkční osobní vůz Peugeot Rifter každého upoutá svým robustním a výrazným vzhledem. Dostupný je i ve verzi GT Line.

Hlavními hosty posledního letošního klubového setkání byli dva čeští lékaři. Zatímco plastický chirurg Jan Měšťák přijal pozvání do dámského klubu již poněkolikáté, lékařka, senátorka a zastupitelka města Most Alena Dernerová, byla naším hostem poprvé. Povídali jsme si nejen o tom, co oba naše hosty přivedlo k medicíně a k oborům, jimž se věnují. Opomenout jsme nemohli ani fakt, že Alena Dernerová je držitelkou ceny Františka Kriegla za občanskou statečnost od Nadace Charty 77 a také Ceny lékařského odborového svazu a České lékařské komory za statečnost. Tato ocenění získala za boj proti korupci v mostecké nemocnici. Letos byla podruhé zvolena senátorkou a jak sama říká, k politice se dostala „omylem“. „V roce 2002 za mnou a mým manželem přišli naši kamarádi s tím, zda bychom nechtěli dělat křoví na kandidátní listině SNK ED. A my jsme kývli. Najednou se však stalo, že nám začali chodit gratulace k úspěchu ve volbách. Já i manžel jsme byli zvoleni do zastupitelstva města Most. V tu chvíli nás to oba zaskočilo. Manžel se svého postu v zastupitelstvu musel vzdát, protože vyhrál výběrové řízení na primáře ústecké nemocnice, kde musel vybudovat nové oddělení. Já jsem se svého mandátu vzdát nemohla, a tak jsem se stala zastupitelkou. Po několika letech někoho napadlo, že bych měla kandidovat do Senátu. A tak jsem šla a uspěla. Nejen pro mě to tehdy bylo překvapení,“ zavzpomínala na své politické začátky Alena Dernerová.

O závěr klubového setkání se postarala módní přehlídka módního salonu JAROSLAVA Jaroslavy Procházkové, která představila kolekci podzim/zima 2018 s názvem HERE and NOW.