TAJEMSTVÍ SVĚTOVÉHO AUKČNÍHO DOMU

Úspěšní lidé mají různé koníčky a obvykle i jejich investice a obchodování má jistý půvab a někdy i nádech tajemna. Udělat dobrý obchod je umění. K zamyšlení provokuje informace, že v loňském roce dosáhl celkový obrat aukcí na celém světě výše 15,2 miliard dolarů. Z toho vyplývá, že i umění je dobrý obchod. To byl důvod, proč zakladatelka dámského klubu Helena Kohoutová pozvala jako čestného hosta setkání ředitelku Aukčního domu Dorotheum, paní Marii Gálovou. Tento aukční dům je nejstarší a nepřetržitě fungující na celém světě a byl založen v roce 1707 císařem Josefem I. Původním účelem domu byla zástava vzácných předmětů – aristokracie tak dávala do obchodního oběhu skutečné umělecké skvosty. Právo pořádat aukce bylo již na zakládací listině. Z výtěžku aukčního domu byl financován mimo jiné městský chudobinec. Na otázku, jak vznikl tak zvukomalebný název, Marie Gálová odpovídá: „Císař Josef II. byl známý reformátor a po celém císařství nechával rušit kláštery. 70 let po svém založení tak byl aukční dům přesunut do právě zrušeného kláštera svaté Doroty, která brzy dala celé instituci název.“

Dorotheum je jedním ze symbolů Vídně, ale pobočky najdeme po celé kontinentální Evropě – v Praze, Bruselu, Düsseldorfu, Mnichově, Miláně a Římě. Ročně pořádá na 600 aukcí. Proč jsou vlastně lidé ochotni investovat tak vysoké částky do umění? Podle Marie Gálové je kromě staletími ověřené tradice dávat najevo majetnost a zhodnocovat prostředky investicemi do umění přítomna i jistá potřeba obklopit se něčím, co je naprosto unikátní a jedinečné. Něčím, co je krásné a má historický náboj. „Vlastnictvím takového předmětu získáváme na společenské prestiži a významu. Kultivujeme prostředí, ve kterém žijeme, a zároveň i sebe. Vlastnit umělecké dílo zkrátka přináší emocionální uspokojení,“ doplňuje Marie Gálová.

Helena Kohoutová navíc sama přidala tip pro dámy, které by se chtěly někdy aukce zúčastnit: „Náš klub je pro aktivní ženy a já sama mám ráda, když jsou věci pod kontrolou, ale zároveň mají nádech dobrodružství. Už patnáct let chodím na aukce a naučila jsem se několik tipů, když chcete úspěšně dražit. V takovém případě neseďte v první řadě jako v dámském klubu, ale stůjte vzadu. Jenom tak si budete moci kontrolovat zájem svých konkurentů dražitelů a řídit svoje přihazování.“

Hosté večera si jako překvapení večera mohli prohlédnout tiáru, kterou zdobilo přes 1000 briliantů s celkovou hmotností 12 karátů.