VĚRA ČÁSLAVSKÁ

Nejúspěšnější česká gymnastka, olympijská vítězka, držitelka japonského Řádu vycházejícího slunce

1) Jak jste se dostala ke gymnastice, kdo Vás k ní přivedl?

Ke gymnastice mě přivedla moje maminka, která ač pohybový antitalent, chtěla mít ze svých tří dcer baletky. Přihlásila nás do baletní školy paní Marty Aubrechtové, která na svou dobu byla velice progresivní pedagožkou – kromě baletu vyučovala i rytmiku, step a akrobacii. Při jednom televizním vystoupení se maminka seznámila s gymnastickou mistryní republiky Evou Bosákovou, které jsem se zalíbila a tak mě začala seznamovat se základy sportovní gymnastiky, do které jsem se hned při prvním tréninku zamilovala. Eva Bosáková mě trénovala tři roky, později se mě ujal trenér Vladimír Prorok, pod jehož vedením jsem vybojovala 3 zlaté olympijské medaile v Tokiu. V závěru mé sportovní kariéry se mi věnovala Jaroslava Matlochová, pod jejímž vedením jsem získala čtyři olympijské medaile v Mexiku 68.

2) Byla jste neuvěřitelně úspěšná a podařilo se Vám to co poté již nikomu, čím si to vysvětlujete?

Všechno je to o neskutečně velké disciplíně a odříkání. Pět hodin denně jsem s trenéry nebo sama trénovala, k tomu jsem chodila do práce a ještě do večerní školy. V podstatě jsem své mládí zasvětila gymnastice, ale nelituji toho, sport mi otevřel svět, přinesl mi spoustu výjimečných zážitků a také jsem poznala řadu zajímavých lidí, které bych jinak nikdy nepoznala. Byla to tvrdá práce a úspěchy se začaly postupně dostavovat.

3) Jste stále neskutečně vitální a vypadáte fantasticky. Co pro to děláte a kde si dobíjíte energii, co

Vás baví?

V mém věku už se především raduji z toho, že ráno vstanu z postele :-). Děkuji Vám za komplient, ale myslím si, že za to vděčím především sportu a dobré životosprávě. A také, že jsem měla odpor k bezduchému lenošení – zdravá fyzická i psychická aktivita je nejlepší prevencí pro všestranný rozvoj organismu. Samozřejmě, že se čím dál více věnuji i údržbě svého vzhledu, než jak to bývalo, v době své závodní činnosti mi make up trval pět minut, dnes mu věnuji pětinásobek času. No, a také si kupuji daleko kvalitnější kosmetiku, dřív mi na obličej stačil i obyčejný krém na ruce, s přibývajícím věkem jsem v kvalitní kosmetice našla značné zalíbení. 🙂

4) Jak se Vám líbilo u nás v dámském klubu Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club?

Bylo to nesmírně inspirativní setkání, všude kolem úspěšné a milé dámy, které mě velmi hezky přivítaly. Celý večer se nesl v přátelské duchu, byl velmi zajímavý a mému srdci blízký, už jen proto, že byl zaměřený na Japonsko, které mám tak ráda. Doufám, že se mezi Vás ještě někdy vrátím a popovídáme si třeba i o Mexiku, které tak jako Japonsko, je mému srdci blízké.

Vaše Věra Čáslavská