VŮNĚ DÁLEK A SVĚTOVĚ ZNÁMÉHO CEJLONSKÉHO ČAJE

28. května 2015

Dálky s vůní čaje

Členky dámského klubu Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club se sešly nad šálkem světoznámého cejlonského čaje Dilmah, aby si vyslechly vyprávění o lásce k čaji a k zemi čajových plantáží, slonů, krásných pláží a bohaté historie – Srí Lance.

Dva různé lidské příběhy a jedna společná láska. Dva osudy se setkávají na ostrově, který je již několik staletí znám jako domov nejkvalitnějšího čaje na světě. O cejlonském čaji vyprávěl člověk nejpovolanější – Ivo Moravec, majitel zastoupení značky Dilmah v Česku. Jeho cesta se na Srí Lance protíná s příběhem člověka, který procestoval celou Asii, aby si zamiloval právě tuto zemi – Marek Němec, majitel společnosti Siam Travel.

„Sešli jsme se u vyprávění o Srí Lance, abychom si udělali radost předtím, než vypukne radost z dovolených. Pojďme se příjemně naladit na období, které nás čeká,“ uvedla setkání Helena Kohoutová, zakladatelka dámského klubu Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club. O cestování do dálek pak říká: „Cestování je pro mě stále důležitější, protože mi pomáhá nacházet nové nápady pro další práci a získávat tak potřebný nadhled. Jsem nadšená, že to, co dříve nebylo možné, tím pádem i četnost mých dovolených, je možná a tak snadno dosažitelná. Skype pro firmy a Office 365 jsou mým technologickým pomocníkem a umožňují být neustále v kontaktu s mým týmem, ale i rodinou.“

Cestování v sobě totiž skutečně skrývá možnost nahlédnout svět z jiné perspektivy a nevyčerpatelné možnosti inspirace. Zvláště když má člověk po ruce dobrý čaj.

Mimoklubové setkání dámského klubu se uskutečnilo v pražském chrámu čaje – Dilmah T-boutique v pasáži Broadway. Už místo samotné je prodchnuto harmonickou atmosférou, jakou zažijete na krásné pláži nebo nad šálkem čaje. Atmosféru podtrhuje zajímavé architektonické řešení, které získalo několik zahraničních ocenění. V Dilmah T-boutique vlastně sedíte uvnitř čajové konvice a kolem vás se snoubí duch Asie s elegancí prvorepublikové pasáže.

Láska k cestování a láska k čajům je společná oběma hostům. Vyprávění otevřel Ivo Moravec, který zasvětil všechny přítomné to tajemství kvality čaje.

„Všechny naše čaje jsou zpracovány a zabaleny během několika hodin, což je velký rozdíl od standardní výroby, kdy se čaje dostanou na burzy do Evropy a Ameriky. Tam se lístky míchají a balí, takže čaj na své zabalení čeká měsíce až roky!“ vysvětluje Ivo Moravec.

Ručně sbíraný cejlonský čaj Dilmah je oproti tomu zabalen hned ve vlastních čajových zahradách na Srí Lance. Neztratí tak nikdy intenzivní aroma a čerstvost. Navíc je nemíchaný, díky čemuž může vyniknout rozmanitost jeho chutí. Právě cejlonský čaj je proslulý nejrozmanitějšími variacemi, které může nabídnout díky jedinečné geologii a klimatu ostrova. Odlišná místa původu, nadmořská výška a vlastnosti půdy dávají vzniknout odlišným profilům čaje.

„Dejte si také pozor na skleněné válce v čajových prodejnách, které lidé otevírají a čichají k nim. Čaj tak zcela pozbude původní aroma,“ dodává Ivo Moravec.

Dilmah je rodinná společnost a Ivo Moravec se vyznal k obdivu jeho zakladateli, kterým je cejloňan Merril J. Fernando. Fernandův vztah k čaji je podle Ivo Moravce až fanatický a k jeho profesionalitě přispívá celých 60 let zkušeností. Je průkopníkem balení čaje přímo u zdroje a rovněž prvním výrobcem, který dodává čerstvý čaj zákazníkům bez prostředníka. Čaj Dilmah je rovněž skutečně etickým čajem, který překračuje hranice Fair Trade. Veškeré výnosy z balení zůstávají na Srí Lance a kromě užitku pro pracovníky na plantážích financují více než 300 místních charitativních a ekologických projektů.

Účastnice setkání také měly možnost ochutnat čajové koktejly a dozvědět se něco o čajové gastronomii – možnosti při vaření s čajem jsou totiž překvapivě pestré a může mimo jiné sloužit i jako marináda k potření nebo přísada při uzení masa, kdy se odhalí nové dimenze a delikátnost již známých jídel.

Ze Srí Lanky je vidět na Indii a v malebné exotické krajině můžete zapomenout na rozlehlost asijského kontinentu, který křížem krážem procestoval Marek Němec, majitel společnosti Siam Travel. Proč nakonec zakotvil právě na Srí Lance?

„Srí Lanka vám nenabídne nejlepší pláže, nejkrásnější krajinu, nejúžasnější památky nebo neusměvavější lidi,“ říká o ostrovu Marek Němec. „Ale když to dáte všechno dohromady, získáte dokonalou harmonickou souhru všech těchto věcí.“

Srí Lanka je oficiálně Šrílanská demokratická socialistická republika. Je ostrovním státem na ostrově Cejlon, což byl také do roku 1972 oficiální název státu. Původ slova Cejlon se odvozuje ze sanskrtského Sinhala – Sinhálci je ostatně nazývána hlavní etnická skupina na ostrově. Sinha znamená v sanskrtu „lev“ a celý název lze interpretovat jako „lví krev“. Na Srí Lance ovšem lvi nikdy nežili a proto se přepokládá, že jde o odkaz na Lvího muže, hrdinu místních pověstí, který se stal dědečkem prvního krále.

Marek Němec se na Srí Lanku poprvé dostal v roce 1996, kdy tam zuřila občanská válka mezi většinovými buddhistickými Sinhálci a menšinovými hinduistickými Tamily. Ostrov jej přesto uchvátil, a proto v oblasti téměř nedotčené turisty začal v letech příměří mezi roky 2001 a 2005 budovat vlastní resort, kterým si chtěl naplnit své sny o exotickém ráji. Jeho dílo přečkalo dvě vážné rány osudu. První bylo cunami v roce 2004, které se prohnalo resortem, na ostrově zabilo 35 tisíc lidí a půl milionu jich nechalo bez přístřeší. Druhou ranou bylo obnovení bojů, které pokračovaly až do definitivní porážky radikální organizace Tygři osvobození tamilského Ílámu v roce 2009. Vojáci však bojovali jen mezi sebou a resort nechali na pokoji. Evropané se totiž díky pětisetleté koloniální tradici (nejprve ostrov ovládali Portugalci, poté Nizozemci a nakonec Britové) stále těší respektu, protože i samotná britská nadvláda, která trvala až do roku 1948, je hodnocena spíše pozitivně.

„Již během příměří se země otevřela a cizinci si mohli koupit pozemky a investovat peníze,“ vypráví Marek Němec. „Nyní je již všude klid a mír a počty turistů nerušeně rostou. Honem jeďte, než turisté objeví i krásy zapadlejších částí ostrova,“ vybízí.

Na Srí Lance najdete na malém prostoru ostrovní země 8 památek UNESCO, 2500 metrů vysoké pohoří a 6000 slonů. Krajina je pestrá a kromě deštných pralesů, ebenových hájů a romantických pláží se můžete kochat rozlehlými půvabnými čajovými plantážemi cejlonského čaje.