Lukáš Příklenk, ARTEX: Zájem o bezpečnost dat roste

Všichni budeme muset investovat výrazně více finanční prostředků do bezpečnosti, říká v rozhovoru Lukáš Příklenk ze společnosti Artex.

Můžete nám prosím představit Vaši společnost? Jaké služby svým zákazníkům nabízíte?

Firma Artex se od svého vzniku v roce 1997 věnuje naplňování vize „Umožnit malým, středním podnikům a neziskovým organizacím, aby se mohly plně věnovat podnikatelské činnosti, nikoliv řešení problémů s počítači.“ Tuto vizi máme od roku 1997. Díky moderním technologiím a službám, které softwarové firmy poskytují, je naplňování vize čím dál jednodušší. V současné chvíli provádíme zákazníky digitální revolucí do moderní doby. Základní stavebním kamenem pro nás je produkt společnosti Microsoft Office365. Více o tomto produktu na www.MS-Office-365.cz

O jaké služby je mezi vašimi firemními zákazníky největší zájem?

V současné chvíli je největší zájem o převedení IT do moderní doby. Co to obnáší? Zajistit transparentní IT, kde management má jasné a přehledné náklady na IT na zaměstnance. Vytvořit stabilní IT. Nabídnout zákazníkovi takové nástroje od společností, které garantují tu nejvyšší dostupnost.

Na tuzemském trhu působíte 20 let. Jak se za tu dobu změnila Vaše branže?

Před 20 lety jsme montovali počítače, rozváděli kabely, instalovali počítače. Dnes o tyto práce již zákazníci ztrácejí zájem. Nejčastější dotazy, které zákazníci mají, jsou: Jak nám pomůžete vyřešit efektivnější komunikaci v rámci týmu; Jak můžeme spolupracovat na tomto projektu; Jak lépe vyhodnotit zakázky? Hledáme tedy, jaké softwarové služby mohou vyřešit problémy u našich zákazníků. A jak tyto služby integrovat.

V současné době je velkým tématem online bezpečnost dat. Pozorujete u svých zákazníků zvyšující se zájem o tuto oblast?

Samozřejmě. Zejména díky GDPR a v současnosti častým napadením sítí zákazníci projevují velký zájem o bezpečnost. Před třemi roky jsme téměř neřešili zavirovaný počítač a podobné situace. Dnes je to na denním pořádku. Útoky na server z Ruska nebo Číny, zašifrované počítače a další. Všichni budeme muset investovat výrazně více finanční prostředků do bezpečnosti.

Firmy dnes často upozorňují na nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Pozorujete tento problém i u vás ve firmě? Jak ho případně řešíte?

Pracovní trh se v posledním dvou letech výrazně změnil. V současné chvíli si kvalifikovaní a zkušení odborníci mohou vybírat z velkého počtu pracovních nabídek. Vybírají si takovou práci, která splňuje mnoho kritérií. Práce jim musí dávat smysl, musí se pracovat na zajímavých projektech, a to v dobrých lokacích a za rozumné peníze. Proto mým cílem je nacházet zajímavé a finančně zajištěné projekty, abychom udrželi kvalifikované zaměstnance. Dle mého mínění si české firmy budou muset za služby připlatit, jinak budou muset počítat s méně kvalitní prací díky nižší kvalifikaci.