Petra Kvarčáková, La Modista: Žena v klobouku se nebojí měnit svět

Experimentujte a buďte hraví – nosit klobouk je radost, radí dámám i pánům modistka a majitelka značky La Modista Petra Kvarčáková, která má za sebou mimo jiné řadu stáží u slavných britských kloboučníků. Poté, co v Londýně založila svou značku, šila tři roky zakázkové klobouky na dostihy v Ascotu, královské slavnostní příležitosti či svatby.

Jak moc jsou Češi, a asi především Češky, zvyklí nosit klobouky?

Dlouhá léta u nás byl klobouk považován za jakýsi přežitek. Teď je nová doba, kdy si hledáme své vlastní místo na světě a objevujeme i svůj styl. Běžně potkávám velké množství mužů nosících elegantní pokrývku hlavy, hlavně v chladném období. Ženy bývají zdrženlivější, ale jakmile najdou ten správný typ, který jim sluší, hned se stane oblíbeným doplňkem.

Umíme nosit ty správné klobouky na správná místa ke správným příležitostem?

Do divadla a na společenské večery se hodí tzv. fascinátor. Je to malý, ale výrazný klobouček, obvykle nasazený šikmo nad čelem a může být doplněný peřím, vyšívanou krajkou nebo i krátkým závojem. Na svatby a dostihy bych volila fascinátor veselejších barev s peřím nebo klobouk se širší krempou. Při těchto příležitostech se nešetří fantazií a kreace mohou být velmi extravagantní. Na cestu do práce se nejlépe nosí praktický a velmi ženský klobouk tvaru cloche a nebo fedora v pánském stylu. Pánové mohou dělat parádu v typech a tvarech jako je trilby, porkpie, fedora či Panama.

Existují společenská pravidla pro pokrývky hlavy, podle kterých bychom se měli řídit?

Nejznámějším pravidlem je, že muži sundávají klobouk při vstupu do budovy. V restauraci, divadle nebo kavárně se odkládají do šatny nebo na vedlejší židli spolu s kabátem. Ženy klobouk sundávat nemusí, pokud ovšem nejsou v divadle a klobouk ruší ve výhledu. Pokud muži chtějí pozdravit dámu, kterou znají, mohou klobouk smeknout, nebo se dotknout přední krempy v naznačeném gestu smekání. Vyjádřením respektu je nosit klobouk například na dostihy, významné události a společenské akce.

Pořídit si klobouk a nosit ho je jedna věc. Jak se však o něj starat, aby nás zdobil co možná nejdéle?

Doporučuji chránit jej před deštěm a nepříznivým počasím. Po návratu domů ho nechat vyschnout na rovné ploše, zabalit do hedvábného papíru a uložit do kloboukové krabice. Smítka a prach se nejlépe odstraní lepivým válečkem a jemným vykartáčováním ve směru vlasu.

S jakými reakcemi na nošení klobouků se setkáváte ze strany zákazníků?

Stále častěji slýchám od mužů, jak se jim líbí, když žena nosí klobouk. Taková dáma dokazuje, že je příjemně sebevědomá a nebojí se měnit svět. V mužích tento doplněk vzbuzuje pocit gentlemanství a dvornosti. Muži v klobouku vypadají vyšší, charismatičtější a neuvěřitelně sexy!